Na Ukrainie wprowadzono certyfikaty dla osób zaszczepionych przeciwko Covid-19. Władze informują, że Ukraina i UE prowadzą rozmowy o wzajemnym uznawaniu certyfikatów i zapewniają, że ukraińskie dokumenty odpowiadają unijnym wymogom.

Zaszczepieni Ukraińcy mogą otrzymać certyfikat w formie cyfrowej albo papierowej. Oprócz informacji o zakończonym szczepieniu, mogą być tam zamieszczone też dane dotyczące wyniku testu PCR i przebytej choroby Covid-19. Certyfikat ma obowiązywać 180 dni od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki. Na razie trwa faza testowa.

Władze podkreślają, że Ukraina i UE prowadzą rozmowy na temat wzajemnego uznawania certyfikatów. Rząd zapewnia, że ukraińskie certyfikaty odpowiadają wszystkim wymogom unijnym.

Jak pisze ukraińska redakcja BBC, certyfikaty mają dwie wersje: międzynarodową i krajową. Krajowa może być przydatna w przypadku kolejnych fal pandemii. Posiadacz takiego dokumentu mógłby nadal korzystać z siłowni, basenu czy iść na koncert - twierdzi Mychajło Raduckyj, stojący na czele parlamentarnej komisji ds. zdrowia.

Dotychczas na Ukrainie obie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymało ok. 766,5 tys. ludzi. Co najmniej jedną dawkę podano nieco ponad 2 milionom osób.