Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli, że władze Rosji powinny skupić się na rozwiązaniu sprawy usiłowania zabójstwa antykremlowskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

"Nie zapominajmy, że pana Nawalnego próbowano otruć przy użyciu broni chemicznej. Ta próba zabójstwa wciąż nie jest badana w Rosji. Jest to priorytet, na którym władze Rosji powinny się skoncentrować i skupić swoje wysiłki. I rozwiązać tę sprawę jak najszybciej, zamiast nękać pana Nawalnego" - oświadczył przedstawiciel KE, komentując kolejne zarzuty stawiane przez rosyjski wymiar sprawiedliwości opozycjoniście.

We wtorek przedstawicielka prokuratury w Moskwie na procesie, w którym Nawalny jest oskarżony o zniesławienie kombatanta wojennego, zażądała orzeczenia kary grzywny w wysokości 950 tys. rubli (ponad 12,9 tys. USD). Sąd odroczył rozprawę do 20 lutego.

"Wzywamy do natychmiastowego bezwarunkowego uwolnienia Nawalnego, ponieważ zarzuty mu stawiane uważamy za umotywowane politycznie" - oznajmił Stano. "Kraje członkowskie UE będą omawiać tę i inne kwestie bardzo skomplikowanych relacji z Rosją podczas najbliższego spotkania Rady ds. zagranicznych w poniedziałek (22 lutego)" - dodał.

20 sierpnia 2020 roku Aleksiej Nawalny, lider opozycji i głośny krytyk Kremla, poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska na Syberii do Moskwy i stracił przytomność. Samolot lądował w Omsku, gdzie opozycjonista został hospitalizowany. Na żądanie rodziny dwa dni później przetransportowano go lotniczym ambulansem do berlińskiej kliniki Charite.

6 października 2020 roku Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziła, że Nawalnego próbowano otruć za pomocą bojowego środka Nowiczok porażającego układ nerwowy. Ta sama substancja została użyta w 2018 roku w Salisbury, na południu Anglii, przy próbie zabójstwa podwójnego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala i jego córki.

W tym samym miesiącu UE nałożyła sankcje m.in. na dyrektora Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandra Bortnikowa i wiceministrów obrony Rosji, Aleksieja Kriworuczenkę i Pawła Popowa. Restrykcje objęły także Państwowy Instytut Naukowo-Badawczy Chemii Organicznej i Technologii (GosNIIOChT) w Moskwie.

W styczniu br., tuż po przylocie z Berlina, Nawalny został zatrzymany na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Następnie sąd w Moskwie zdecydował o osadzeniu go na 2 lata i 8 miesięcy w kolonii karnej.