Zawieszenie postępowania egzekucyjnego
Jedna z poprawek Senatu pozytywnie zaopiniowanych przez sejmową komisję rolnictwa i rozwoju wsi precyzuje moment zawieszenia postępowania egzekucyjnego w sytuacji, kiedy wniosek o przejęcie długu pozostanie nierozpatrzony. Druga dotyczyła ujednolicenia terminologii, używanej w ustawie.
Rolnik pod szczególną ochroną
Ustawa wprowadza dodatkową ochronę dla rolników znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej poprzez czasowe wstrzymanie egzekucji komorniczych wobec długów, które są objęte procedurą restrukturyzacyjną. Kluczowa zmiana wprowadzona przez nowelę polega na dodaniu do obowiązującej ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne z 2018 r. nowego przepisu, który stanowi, że samo złożenie wniosku o przejęcie długu przez KOWR skutkuje automatycznym zawieszeniem toczących się postępowań egzekucyjnych dotyczących tego długu do czasu rozpatrzenia wniosku.
Wniosek o przejęcie długów
Podczas prac parlamentarnych wprowadzono przepis przejściowy, zgodnie z którym nowa regulacja znajdzie zastosowanie także do wniosków oprzejęcie długu, które zostały złożone przed wejściem w życie ustawy, ale do tego czasu nie zostały jeszcze rozpatrzone. W takim przypadku zawieszenie postępowania egzekucyjnego nastąpi automatycznie z dniem wejścia w życie nowelizacji.
Zgodnie z ustawą z 2018 r. formą pomocy dla upadających gospodarstw jest m.in. przejęcie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw (KOWR) długu od rolnika prowadzącego takie gospodarstwo. W tym celu rolnik musi złożyć wniosek o przejęcie długu, a KOWR na jego rozpatrzenie ma 60 dni. Od początku jej obowiązywania, tj. od 1 stycznia 2019 r. wpłynęło 258 wniosków, 37 zostało pozytywnie rozpatrzonych. Ogromna część tych wniosków nie była rozpatrywana, gdyż rozpoczynało się dochodzenie należności i proces automatycznie był przerywany.
Z danych KOWR-u wynika, że dotychczas w ramach ustawy restrukturyzacyjnej zawarto 37 umów na przejęcie długów na kwotę 94 mln zł i objęło to 1432 hektary gruntów, a w 2025 r., złożono tylko 6 wniosków.
Obecnie w Polsce, według GUS, funkcjonuje 1 mln 300 tys. gospodarstw, z czego 100 tys. ma problemy finansowe.
Teraz Sejm zajmie się poprawkami Senatu na posiedzeniu plenarnym. (PAP) gkc/ mmu/