Skargi na uchwałę PKW z 23 kwietnia w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych w wyborach prezydenckich, skierowali do SN pełnomocnicy komitetów wyborczych trojga kandydatów: Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat i Marka Jakubiaka. W środę Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN na posiedzeniach niejawnych rozpoznała je i uwzględniła niektóre zarzuty.

SN za zasadny uznał zarzut ze skargi pełnomocnika komitetu Jakubiaka dotyczący "weryfikacji elektronicznego mDowodu wyborcy w aplikacji mObywatel". Rzecznik SN sędzia Aleksander Stępkowski zaznaczył, że sama PKW zaleciła okręgowym komisjom wyborczym, by podczas szkoleń dla komisji obwodowych przekazywano "treści, które przeciwdziałałyby możliwościom potencjalnych nadużyć". SN uznał jednak, że nie mogą się one znajdować tylko w korespondencji PKW lecz muszą być zawarte w uchwale ws. wytycznych.

Co do skargi pełnomocnika komitetu Nawrockiego, SN zakwestionował punkt wytycznych o możliwości legitymowania się przez obserwatora społecznego w komisji wyborczej skanem zaświadczenia wydanego przez organizację, którą reprezentuje. Stępkowski zaznaczył, że SN zwrócił uwagę na ryzyko nadużyć związanych z możliwościami technicznymi podrabiania skanów dokumentów.

Skarga pełnomocnika komitetu Biejat została oddalona - dotyczyła tego, że wytyczne nie przewidują honorowania zaświadczeń opatrywanych podpisem elektronicznym wystawianych mężom zaufania i obserwatorom.

Marcin Jabłoński (PAP)