Zamojscy radni 31 marca przyjęli uchwałę ws. wyrażenia stanowiska o podjęciu działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i ich lokowania w województwie lubelskim – informuje reporter TVP Lublin Marcin Otto.

Wówczas stanowisko poparli radni z rządzącej Zamościem koalicji Prawa i Sprawiedliwości i klubu prezydenta Rafała Zwolaka. Radni tłumaczyli, że uchwała była odpowiedzią na pojawiające się informacje ws. napływu nielegalnych imigrantów do miasta.

Zamość mógł stracić fundusze z UE?

Teraz zamojscy radni wycofują wspomnianą uchwałę. Marek Kudela, zastępca prezydenta Zamościa, w materiale TVP Lublin zaznacza: "z opinii prawnych wynika, że uchwała jest niezasadna i należałoby ją uchylić, co również wiąże się z tym, że może mieć to jakieś skutki prawne w przyszłości".

Jakie "skutki prawne" mogłaby przynieść wspomniana uchwała? Zamość na przyjęciu uchwały może wiele stracić... Sprawa mogłaby np. trafić do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sporym ciosem dla miasta byłaby też utrata unijnych funduszy.

"Mamy już opinie prawne, jest zagrożenie utratą środków. Czy ono jest realne? Pewnie w jakimś sensie tak…"– zaznacza Grzegorz Podgórski, radny miejski (z klubu prezydenta Rafała Zwolaka) i przyznaje, że „trzeba tę uchwałę usunąć”.

"Radni nie zmieniają swojego zdania co do tego, że nie chcą ani ośrodków ani nielegalnych migrantów przebywających na terenie Zamościa i okolic" – mówi przewodniczący Rady Miasta Piotr Błażewicz (PiS).

"Powinniśmy się zająć problemami gospodarczymi i demograficznymi miasta"

Przeciwko uchwale – od początku – są radni Koalicji Obywatelskiej. Uchwała przyniosła wstyd miastu – uważa przedstawiciel KO. "Powinniśmy się zająć problemami gospodarczymi i demograficznymi miasta Zamościa, a nie problemami, które nie są w gestii miasta" – ocenia Janusz Kupczyk, radny miejski Zamościa (KO).

Jak podaje Radio Lublin, przewodniczący Rady Miasta poinformował, że w maju uchwała (w zmodyfikowanej formie) powróci do dyskusji.

Z kolei "Dziennik Wschodni" przypomina, że w poprzedniej kadencji radni Zamościa z PiS również musieli się wycofać z przyjętej uchwały. Chodzi o sprawę z 2023 roku, gdy bronili poglądów abp. Marka Jędraszewskiego ws. środowisk LGBT.