Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło specjalny program dla szkół z terenów dotkniętych powodzią. Resort proponuje uczniom wycieczki w bezpieczne miejsca. Celem projektu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży wypoczynku i zajęć z daleka od skutków powodzi. Zgłoszeń do programu „Zielona szkoła" dla powodzian można dokonywać za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Szkoły poszkodowane w wyniku powodzi mogą zgłaszać chęć organizacji pobytu dla swoich uczniów i uczennic. W tym celu MEN uruchomił ankietę https://strefa.ksdo.gov.pl , dostępną w Strefie Pracownika Systemu Informacji Oświatowej (SIO). Resort edukacji podkreśla, że celem przedsięwzięcia jest zapewnienie uczniom bezpiecznego i przyjaznego miejsca. Organizacja wycieczek odbędzie się na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.

„Zielona szkoła" dla uczniów z terenów powodzi

Wyjazdy w ramach „Zielonej szkoły" dla powodzian będą organizowane do miejscowości, które zgłoszą się z inicjatywą bezpłatnego przyjęcia uczniów z terenów dotkniętych kataklizmem. Do projektu dołączać mogą ośrodki wypoczynkowe i sportowe, które chciałyby zaprosić uczniów i zorganizują im plan pobytu, z uwzględnieniem wieku uczniów (wg podziału na klasy 1–3, 4–6, 7–8 i uczniów szkół ponadpodstawowych).

MEN zaprasza do współpracy firmy i organizacje

Resort edukacji zachęca do współpracy samorządy i wszystkie podmioty, które chcą na zasadach nieodpłatnych zaangażować się w realizację „Zielonych szkół”. Zdaniem MEN zarówno firmy transportowe, jak i ośrodki oferujące zakwaterowanie oraz organizatorzy zajęć i atrakcji dla dzieci mogą stać się częścią tego projektu. Celem przedsięwzięcia jest pomoc uczniom w odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa i zapewnienie im wytchnienia w bardzo trudnych chwilach.

Partnerzy projektu „Zielona szkoła" dla powodzian

Ministerstwo Edukacji Narodowej realizuje projekt we współpracy z partnerami, m.in. Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Infrastruktury oraz spółką PKP Intercity. W działania na rzecz uczniów z terenów powodzi zaangażowaniu są również wszyscy kuratorzy oświaty. Mają oni czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.

Baza FRSE pomocnych organizacji i firm

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w imieniu MEN wspiera koordynację działań pomiędzy daną szkołą a organizatorami pobytu uczniów poza ich miejscem zamieszkania. Organizacja pomaga również w zapewnieniu darmowego transportu do miejsca pobytu i z powrotem. Na stronie internetowej www.frse.org.pl/zielona-szkola utworzono bazę ofert wypoczynku i zajęć ze strony zarówno instytucji publicznych, jak i sektora prywatnego.

MEN o wsparciu psychologicznym dla powodzian

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że dzieci i młodzież, rodzice uczniów, a także nauczyciele z terenów dotkniętych powodzią mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego dostępnego pod numerem telefonu: 22 347 48 97.

Źródło: MEN