Zobaczymy, jak do immunitetu podejdzie sąd II instancji. Myślę, że są bardzo poważne argumenty wskazujące, że w tym przypadku immunitet nie przysługuje. Prokuratura złoży takie zażalenie. Cieszą mnie głosy ekspertów i autorytetów m.in. prof. Andrzeja Zolla czy prof. Marka Safjana, którzy mówili, że w tej sytuacji immunitet nie przysługuje i następuje coś w rodzaju uzurpacji kompetencji przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy - powiedział na antenie RMF FM Adam Bodnar.

Dzisiaj Romanowski oświadczył, że wspólnie z mec. Bartoszem Lewandowskim złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie "o możliwości popełnienia przestępstwa przez Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, nielegalnego prokuratora krajowego Dariusza Korneluka, wiceministra Arkadiusza Myrchę oraz prokuratorów wchodzących w skład Zespołu Śledczego nr 2 w związku z przekroczeniem uprawnień i bezprawnym pozbawieniem wolności".

Sprawa immunitetu Marcina Romanowskiego

– Immunitety nie mogą zapewniać bezkarności. Każdy, kto łamie prawo musi prędzej czy później stanąć przed obliczem wymiaru sprawiedliwości – mówił niedawno na konferencji minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zwolnienia z aresztu Marcina Romanowskiego.

Przypomnijmy: Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zdecydował o odrzuceniu wniosku o tymczasowy areszt dla byłego wiceministra sprawiedliwości.

Postanowienie, jak relacjonuje MS, zapadło m. in. na podstawie pisma Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rousopoulosa. Poseł Marcin Romanowski ma status członka zastępczego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

– Decyzja sądu nie przekreśla śledztwa prokuratury w sprawie afery Funduszu Sprawiedliwości, ani dowodów zebranych w sprawie. Nadal mamy grono osób podejrzanych, postępowanie jest rozwojowe, a dowody wskazują na możliwość popełnienia przestępstw – mówił minister Adam Bodnar.