25 marca 2024 roku odbyło się spotkanie wielkanocne z żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie, na którym pojawił się między innymi minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. W swoim przemówieniu zapowiedział on wprowadzenie Karty Rodziny Wojskowej, która w założeniu miałaby działać podobnie do Karty Dużej Rodziny. Do Sejmu nie trafił jeszcze projekt w tej sprawie.

Minister obiecuje wprowadzenie Karty Rodziny Wojskowej

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz już w lutym tego roku wspominał o Karcie Rodziny Wojskowej, która miałaby przysługiwać żołnierzom. 25 marca 2024 roku na spotkaniu wielkanocnym z żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego potwierdził te założenie i zapowiedział, że w tej sprawie zostanie złożony w Sejmie projekt.

Karta Rodziny Wojskowej. Na czym ma polegać?

Karta Rodziny Wojskowej ma być wsparciem dla żołnierza oraz jego całej rodziny. Przypominać ma ona Kartę Dużej Rodziny, która funkcjonuje obecnie, a nad której wzorem pracował Kosiniak-Kamysz.

"Potrzebne jest otoczenie wsparciem nie tylko samego żołnierza. Naszą ambicją, i taką ustawę przedłożymy w najbliższym czasie, jest wspieranie całej rodziny żołnierza. Dlatego wprowadzimy Kartę Rodziny Wojskowej" – mówił minister obrony narodowej na spotkaniu z żołnierzami.

Karta Rodziny Wojskowej ma się wiązać, podobnie jak Karta Dużej Rodziny – z różnego rodzaju benefitami, zniżkami, ulgami i innym wsparciem, które oferować ma wiele polskich firm – zarówno publicznych, jak i prywatnych, które mogą zgłosić się do tego programu.

Według słów ministra, rodziny zostają miesiącami same z racji tego, w jaki sposób pracują żołnierze. Dlatego też wsparcie ma być kierowane do całych rodzin – również w przypadku żołnierzy na misjach, jak i na szkoleniach.

"Chcemy w największym stopniu wspierać rodzinę wojskową. To będzie bardzo ważne wsparcie i takie symboliczne, doceniające trud i zaangażowanie" – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

MON chce wspierać żołnierzy

Przypomnijmy, że 21 lutego 2024 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 roku w sprawie składek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. W związku z nim zwiększone zostały składki uposażenia zasadniczego ze skutkiem od 1 stycznia 2024 roku. Minister obrony narodowej zapowiadał to jeszcze w poprzednim roku.

Karta Dużej Rodziny

Wspomniana przez ministra Kosiniaka-Kamysza Karta Dużej Rodziny, która ma być wzorem dla Karty Rodziny Wojskowej, jest systemem zniżek i uprawnień dla rodzin z co najmniej 3 dzieci. Dzięki niej rodzina może korzystać ze zniżek i udogodnień w podmiotach prywatnych i państwowych. Karta pozwala na zrobienie tańszych zakupów, zapłacenie mniej za paliwo czy bilety do różnych atrakcji.