Konfederacja uważa, że polscy politycy nie dystansują się wobec propozycji wysłania wojska na Ukrainę, co powoduje niepokój u obywateli. Według wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka, Polska może w racjonalnym stopniu wspierać Ukrainę, ale sama nie może do wojny wchodzić. Wicerzecznik Konfederacji Wojciech Machulski zaapelował, by polscy politycy kierowali się bezpieczeństwem Polaków, a w relacjach międzynarodowych namawiali naszych sojuszników do wspierania Ukrainy.

Pod koniec lutego podczas szczytu w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że kraje zachodnie nie powinny wykluczać wysłania w przyszłości wojsk lądowych na Ukrainę, choć na obecnym etapie nie ma konsensusu w tej sprawie. Prezydent Andrzej Duda relacjonując rozmowy europejskich przywódców zaznaczył, że "absolutnie takich decyzji nie ma".

Tusk o wysłaniu wojsk do Ukrainy

Dzień później premier Donald Tusk oświadczył, że Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy. W tym tygodniu, w środę, szef MSZ Radosław Sikorski powtórzył w RMF FM, że Polska nie rozważa wysłania do Ukrainy żołnierzy. "Premier już powiedział, że nie mamy takich zamysłów, a i z historycznych powodów byłoby to zbyt kontrowersyjne" - powiedział.

Bosak o wysłaniu wojsk do Ukrainy

Podczas konferencji w SejmieKrzysztof Bosak ocenił, że polscy politycy nie dystansują się od propozycji wysłania wojska na Ukrainę. Zwrócił uwagę, że "w sytuacji, gdy Polska przekazała dużą część uzbrojenia Ukrainie i nie ma zdolności szybkiego uzupełnienia stanu", tego typu dyskusje są niepoważne i wprowadzają niepokój u obywateli.

"Apelujemy o umiar, rozsądek, by nie straszyć polskich obywateli, by wzmacniać polską obronność i by nie stawiać polskiego bezpieczeństwa pod znakiem zapytania przez dwuznaczne deklaracje. Polską racją stanu jest to, by nie wejść do wojny na Ukrainie. Możemy wesprzeć Ukrainę, by wojny nie przegrała w tym zakresie, w jakim możemy bez własnej szkody, ale sami nie możemy do wojny wchodzić" - powiedział Bosak.

Wicerzecznik Konfederacji Wojciech Machulski zaapelował, by polscy politycy kierowali się bezpieczeństwem Polaków, a w relacjach międzynarodowych namawiali naszych sojuszników do wspierania Ukrainy.