Na ostatni tydzień stycznia zaplanowano 4. posiedzenia Sejmu X kadencji. Ma się ono odbyć 25 i 26 stycznia 2024 r. Czym zajmą się posłowie? Jaki jest harmonogram prac sejmowych zaplanowanych na najbliższy czwartek i piątek?

Kiedy Sejm wznawia obrady?

Na oficjalnej stronie Sejmu RP pojawiał się komunikat dotyczący kolejnych sejmowych obrad. Wynika z niego, że ostatnie styczniowe posiedzenie Sejmu X kadencji zostało zaplanowane na najbliższy czwartek i piątek, czyli na 25 i 26 stycznia 2024 r. Po rekordowo długim pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji i niezwykle emocjonujących posiedzeniach zeszłego tygodnia, czeka nas 4. posiedzenie Sejmu.

Posiedzenia Sejmu: 25 i 26 stycznia 2024 r.

Ostatnie styczniowe obrady Sejmu mają rozpocząć się w najbliższy czwartek. Początek obrad zaplanowano na godzinę 10:00. Jak wynika z informacji zamieszczonych na sejmowej stronie internetowej porządek obrad 4. Posiedzenia Sejmu, które odbędzie się w czwartek i piątek, 25 i 26 stycznia 2024 r. ma wyglądać następująco:

  • pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy – Kodeks wyborczy (druk nr 75) – uzasadnia poseł Bartosz Romowicz,
  • pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (druk nr 28) – uzasadnia przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Wincenty Sławomir Broniarz,
  • informacja Rady Ministrów o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Senioralnej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 83 i 151) – wystąpienia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz posła Stanisława Szweda,
  • ślubowanie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
  • pytania i informacje w sprawach bieżących.

O co może być uzupełniony harmonogram sejmowych prac?

Z informacji zamieszczonych na sejmowej stronie wynika, że podczas 4. posiedzenia Sejmu porządek dzienny może być uzupełniony o:

  • informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022 wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druki nr 85) – wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich,
  • zmiany w składach osobowych komisji sejmowych.

Ponadto do porządku 4. Posiedzenia Sejmu może także zostać włączona ewentualna uchwała Senatu do ustawy:

  • sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy budżetowej na rok 2024.

O kolejności rozpatrywania punktów porządku dziennego zadecyduje, bezpośrednio przed posiedzeniem, Marszałek Sejmu w konsultacji z Konwentem Seniorów.

Gdzie można oglądać sejmowe obrady?

Potyczki Sejmu X kadencji cieszą się ogromną popularnością. Większość sejmowych posiedzeń transmituje TVP Info, ale wszystkie transmisje obrad z Wiejskiej można śledzić na sejmowym kanale YouTube. Niektóre z transmisji posiedzeń Sejmu mają ponad milion wyświetleń. Ogromną popularnością cieszą się także transmisje z konferencji prasowych Marszałka Sejmu, Szymona Hołowni oraz posiedzenia komisji śledczych. Liczba subskrybentów oficjalnego kanału Sejmu na YouTube systematycznie wzrasta. Aktualnie to 725 tys. osób.