Już 15 października podczas wyborów parlamentarnych 2023, Polacy będą mogli zagłosować również w referendum ogólnokrajowym. Warto pamiętać, że udział w referendum jest dobrowolny. Przypominamy cztery pytania referendalne oraz główne zasady związane z głosowaniem w referendum.

Referendum 2023 - cztery pytania referendalne

Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Referendum 2023 - kiedy jest wiążące?

Referendum jest wiążące wówczas, kiedy weźmie w nim udział więcej niż 50 procent osób uprawnionych do głosowania. Wynik głosowania może być pozytywny, czyli większa liczba osób odpowie na dane pytanie na "tak", bądź negatywny, jeśli większa liczna osób odpowie "nie".

Referendum 2023 - jak liczona jest frekwencja?

Frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny. Nie jest liczona na podstawie tego, ile osób przyszło do lokalu, czy odebrało kartę do głosowania.

Referendum 2023 - czy mogę odmówić udziału?

Udział w referendum jest dobrowolny. Polacy mają prawo do udziału w głosowaniu i w referendum, i w wyborach. To wyborca decyduje, w którym głosowaniu chce wziąć udział.

Referendum 2023 - czy można odmówić karty do głosowania?

W lokalu wyborczym wyborca może powiedzieć, że nie chce brać udziału w którymkolwiek z głosowań i wtedy dana karta do glosowania nie będzie mu wydana.

Referendum 2023 - dopiski na kartach a ważność głosu

Dopiski na karcie wyborczej nie wpływają na ważność głosu. W przypadku głosowania do Sejmu i Senatu wystarczy postawić jeden znak X przy nazwisku jednego kandydata, na którego chcemy głosować. W przypadku referendum odpowiedzi udziela się na cztery pytania - na każde można odpowiedzieć tak bądź nie. Wynik głosowania w każdym pytaniu referendalnym będzie ustalany oddzielnie. Jeśli w wyborach do Sejmu i Senatu, czy w referendum nie zaznaczymy żadnej kratki bądź zaznaczymy więcej niż jedną, taki głos będzie nieważny.