Parlamentarny Zespół ds. Zmiany Ordynacji Wyborczej na Ordynację Mieszaną powstał na mocy umowy programowej Kukiz'15 z PiS, zawartej na przełomie maja i czerwca.

Na środowym, inauguracyjnym spotkaniu zespół wybrał prezydium. Przewodniczącym został Jarosław Sachajko z koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia, a wiceprzewodniczącymi: Kazimierz Smoliński z PiS, Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej-PSL i Krystian Kamiński z Konfederacji.

Sachajko przekazał PAP, że w ciągu tygodnia posłowie mają przysłać swoje propozycje planu pracy. "Ja mam plan pracy na najbliższe osiem spotkań, ale nie chciałem narzucać tego planu, bo - jako Demokracja Bezpośrednia - bardzo demokratycznie chcemy do tego zespołu podejść" - dodał.

Reklama

Poseł przyznał, że celem prac zespołu będzie wypracowanie wspólnej propozycji zmian w ordynacji wyborczej, która nadawałyby każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu. "To prosto brzmi, ale w realizacji mogą być problemy, bo tych modeli ordynacji mieszanych jest bardzo dużo" - powiedział.

"Już na pierwszym spotkaniu zespołu wywiązała się ciekawa dyskusja o nieefektywnej ordynacji, którą w tej chwili mamy" - przekazał Sachajko. "Mówiliśmy o samorządach, jak to działa w gminach" - dodał.

Przewodniczący zespołu przyznał, że spotkania będą się odbywały raz w miesiącu. Zespół ds. zmian w ordynacji liczy obecnie 23 posłów i jednego senatora. W jego skład wchodzą posłowie PiS, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050, Konfederacji, Kukiz'15 i Polskie Sprawy.