Sześcioro naukowców z obszaru sztucznej inteligencji zrezygnowało z zasiadania w radzie naukowej IDEAS NCBR po kontrowersyjnym rozstrzygnięciu konkursu na nowego prezesa IDEAS NCBR. Jak informują nas pracownicy spółki, rezygnację złożyli: prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie, prof. Aleksander Mądry z MIT, prof. Wojciech Samek zatrudniony w Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Zofia Dzik z Instytutu Humanites. Odeszli również Marcin Żukowski, który współtworzył takie spółki jak Vectorwise i Snowflake oraz Marek Barwiński.
W środę rada nadzorcza wybrała nowego prezesa spółki zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji. Został nim dr. hab. Grzegorz Borowik. Zastąpi na tym stanowisku prof. Piotra Sankowskiego - twórcę tej instytucji. Sankowski ogłosił, że odchodzi z IDEAS NCBR, wywołując burzliwą reakcję środowiska naukowego.
- Nie mogę zrozumieć decyzji o zmianie kierownictwa - przekonuje prof. Samek w rozmowie z DGP. - Uważam, że ta decyzja negatywnie wpływa na reputację i sukces całej inicjatywy - dodaje.
Najpierw rada, potem konkurs
Dlaczego wybór jest kontrowersyjny? Po pierwsze - chodzi o okoliczności, które mu towarzyszyły. Kadencja Sankowskiego upłynęła z dniem 30 czerwca. Od tego momentu był on tylko liderem zespołu badawczego, a instytucja pozostawała bez kierownika.
18 lipca dyrektor NCBR dr Jerzy Małachowski wymienił trzy osoby z sześcioosobowego składu rady nadzorczej. To ona wybiera prezesa NCBR IDEAS. Zasiedli w niej: Marta Currit - doradczyni restrukturyzacyjna, Magdalena Maria Zajchowska (o której brak szczegółowych informacji w internecie) oraz dr Piotr Wróblewski, profesor Wojskowej Akademii Technicznej pełniący równocześnie funkcję prodziekana ds. kierunku transport na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej.
19 lipca, a więc dzień po tej zmianie, ogłoszono konkurs na dyrektora. Jak informuje IDEAS NCBR w komunikacie, zgłoszenia były dwa. Do konkursu stanął prof. Piotr Sankowski oraz dr hab. Grzegorz Borowik.
Jak informują nas źródła znające sprawę, w poniedziałek 23 lipca, czyli dwa dni przed oficjalnym ogłoszeniem wyników konkursu z zasiadania w radzie nadzorczej NCBR IDEAS zrezygnował Piotr Sadowski, jedyny przedstawiciel NCBR.
Akademia Techniczno-Handlowa
Nominacja dr hab. Grzegorza Borowika na prezesa IDEAS NCBR wywołała burzę w środowisku naukowym. Borowik jest naukowcem nieznanym szerzej w środowisku polskiego AI. W Google Scholar ma 791 cytowań, z czego 298 po 2019 roku. Jest prodziekanem ds. Kierunku Informatyka w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Tej samej, na której pracuje członek rady nadzorczej IDEAS NCBR.
Według informacji na stronie NASK, pracował także jako kierownik Zakładu Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Cyberbezpieczeństwie w tym państwowym instytucie badawczym. W maju 2023 dr hab. Grzegorz Borowik został przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego powołany do Rady do spraw innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce (w której zasiada równocześnie też szef NCBR).
Politycy wyjaśniają
O komentarz w sprawie poprosiliśmy ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusza Wieczorka. Nie odebrał telefonu, ale do redakcji przysłał SMS, że “właśnie wyjaśnia sprawę”.
Chcieliśmy poprosić o ocenę sytuacji również ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Do czasu publikacji tego tekstu nie udało nam się jednak skontaktować.
Poprosiliśmy o komentarz także NCBR. Chcieliśmy wiedzieć m.in. dlaczego, pomimo że kadencja prof. Sankowskiego skończyła się w czerwcu, konkurs ogłoszono dopiero w polowie lipca oraz ile razy komisja konkursowa spotykała się w sprawie oceny kandydatów. Poprosiliśmy też o dokumentację związaną z rozstrzygnięciem konkursu. Czekamy na odpowiedzi.