Senacka komisja rolnictwa zarekomendowała w czwartek senatorom przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zakłada ona, że właściciel gruntu oraz bank będą wspólnie ustalać wartość nieruchomości rolnej przy udzielaniu kredytu hipotecznego.
Rozwiązanie to ma ułatwić finansowanie inwestycji na gruntach rolnych. "Myślę, że nowelizacja zostanie przyjęta przez Senat bez poprawek. A po niezwłocznym podpisaniu ustawy przez pana prezydenta powinna wejść w życie w połowie sierpnia" - powiedział w czwartek PAP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Na początku lipca Sejm znowelizował ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawę o księgach wieczystych i hipotece. Rozszerzył katalog podmiotów uprawnionych do zakupu ziemi rolnej o parki narodowe. Wyłączył też spod ustawy nieruchomości rolne będące drogami wewnętrznymi. Brak takiego zapisu powodował problemy w zbywaniu nieruchomości.
W Sejmie były rozpatrywane trzy projekty: klubu PiS, PO i Nowoczesna. Ostatecznie przyjęto projekt PiS jako "najdalej idący". Wszystkie projekty dotyczyły rozwiązania problemu, jaki powstał po wejściu w życie nowych przepisów ws. obrotu ziemią rolną w Polsce. Banki zaczęły odmawiać kredytowania inwestycji na gruntach rolnych, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej.
Zdaniem banków ograniczenie sumy hipoteki do wartości rynkowej nieruchomości rolnych powoduje, że nie mogą odpowiednio zabezpieczyć swoich wierzytelności z tytułu udzielanych kredytów. Obowiązujący przepis mówi, że suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości, ustalonej przez sąd na podstawie dołączonego do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.
Obowiązujące od końca kwietnia przepisy o obrocie nieruchomościami rolnymi na pięć lat wstrzymują sprzedaż państwowych gruntów; wyjątkiem są nieruchomości do 2 ha oraz inne przeznaczone np. na cele nierolne, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe.
Spod rygorów ustawy wyłączone są działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów), co oznacza, że będzie mógł je kupić nie tylko rolnik. (PAP)