Rzecznicy prasowi Episkopatów, eksperci ds. komunikacji i redaktorzy mediów katolickich z Europy i USA przyjechali w czwartek do Krakowa w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Chcą poznać Kraków i dowiedzieć się jak najwięcej o przygotowania do spotkania papieża z młodymi.

Organizatorem spotkania jest Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE).

Uczestnicy trzydniowej konferencji wysłuchają m.in. informacji na temat programu Światowych Dni Młodzieży, dni w diecezjach, organizacji pracy dziennikarzy i kwestii logistycznych związanych z ŚDM. Odwiedzą Campus Misericordiae w Brzegach, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Błonia i Pałac Arcybiskupów Krakowskich. W sobotę zaplanowano wizytę w Muzeum Auschwitz.

"Przedstawiciele Konferencji Episkopatów Europy chcą mieć wkład w komunikację podczas ŚDM, bo jest to ogromnie ważne wydarzenie, dotyczące całego Kościoła" – mówił polskim dziennikarzom Thierry Bonaventura z Biura Prasowego Rady Konferencji Biskupów Europy. Jak zaznaczył zainteresowanie ŚDM jest ogromne i będzie jeszcze rosło, im bliżej będzie do tego wydarzenia. "Miliony osób przemieszczają się z jednego kraju do drugiego, niekiedy przez cały świat, z powodu swojej wiary. Myślę, że ten fenomen może być interesujący nie tylko dla dziennikarzy mediów katolickich, ale i mediów świeckich. To jest dla nich okazja do stawiania fundamentalnych pytań o wiarę, o to, co tak bardzo porusza uczestników ŚDM, że podejmują decyzję o podróży" – dodał.

Dyrektor programowy Radia Watykańskiego ks. Andrzej Majewski mówił, że nie do końca zdajemy sobie sprawę, że papież Franciszek nie przyjeżdża do Polski, ale na Światowe Dni Młodzieży. "To nie jest pielgrzymka papieża jak każde inne pielgrzymki, tak jak były wizyty Jana Pawła II. Papież przyjeżdża przede wszystkim, by spotkać się z młodzieżą, a przy okazji odwiedza Polskę. Będzie w Częstochowie i w Auschwitz – tą dramatyczną kartę polskiej historii też chce podkreślić" – mówił ks. Majewski. "My zakładamy, że o Polsce za granicą dużo mówi się i dyskutuje o kwestiach politycznych. Tymczasem osobom, które tu przyjechały trzeba wiele tłumaczyć. To, czego nam brakuje, to dobrego PR-owskiego obrazu Polski za granicą" - dodał.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że widać ogromne zainteresowanie medialne ŚDM. "Polska przez te kilka dni będzie w centrum uwagi jednej szóstej ludności na świecie" – mówił rzecznik KEP. Dodał, że uczestnicy krakowskiego spotkania chcą się dowiedzieć, czym jest Polska, jakie jest nasze polskie doświadczenie, historia, duchowość, kultura i tradycja. "Chcą tego dotknąć. To tak jakby ktoś pisał poemat o Stanach Zjednoczonych, a nigdy w USA nie był. Oni chcą być w Polsce, żeby pisać o naszym kraju” – mówił Rytel-Andrianik.

Maggie Doherty z departamentu komunikacji Konferencji Episkopatu Anglii i Walii mówiła dziennikarzom, że chce dowiedzieć się jak najwięcej o Krakowie, Polsce, naszej kulturze, historii i duchowości. "Przygotowujemy 60 młodych ludzi z diecezji, którzy przyjadą tutaj i będą się dzielić informacjami i doświadczeniami z ŚDM w mediach społecznościowych: na facebooku, snapchacie i twitterze. Dlatego chcemy zdobyć teraz jak najwięcej informacji, po to, żeby ich przygotować” – wyjaśniła Doherty.

"Chcemy zrozumieć ducha wspólnoty Kościoła w Polsce i dowiedzieć się, czym żyją Polacy przed ŚDM" – mówił o. Antonio Spadaro z włoskiego czasopisma „La Civilta Cattolica”.

Uczestnicy konferencji będą mogli wysłuchać wykładów i zobaczą miejsca, w których będzie papież. W piątek mają się spotkać z kard. Stanisławem Dziwiszem i bp. Grzegorzem Rysiem.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca. Myślą przewodnią spotkania są słowa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Organizatorzy spodziewają się, że zainteresowanie tym wydarzeniem będzie ogromne i że do Krakowa może przyjechać 5-6 tys. dziennikarzy i fotoreporterów z ponad 200 krajów.

Polska po raz drugi będzie gospodarzem ŚDM.(PAP)