"Egipt walczy z Państwem Islamskim na Synaju. Jordania jest przerażona obecnością Państwa Islamskiego w miastach i miejscowościach" - mówił generał Golan podczas briefingu dla stowarzyszenia prasy zagranicznej w Jerozolimie.

Pomoc Izraela polega "głównie na zapewnieniu informacji wywiadowczych, a wiecie, że walcząc z różnego rodzaju powstaniami należy traktować tego typu informacje jako najważniejszy element całego systemu" - oświadczył. Dodał, że tego typu współpraca jest dobrym "punktem wyjścia" dla przyszłych działań.

Izraelski generał określił sytuację w Jordanii jako stabilną, jednak dodał, że w związku z dużym napływem uchodźców z Syrii i Iraku należy spodziewać się infiltracji ze strony islamistów. W jego ocenie kwestia Egiptu pozostaje bardziej złożona ze względu na dużą populację, kryzys gospodarczy i polityczne zawirowania.

"Całkiem pozytywnie oceniam przyszłość Egiptu, jednak uważam, że doświadczymy albo oni doświadczą w pełni (skutków) kryzysu" - dodał Golan.

Agencja Reutera przypomina, że fakt utrzymywania kontaktów z Izraelem nie cieszy się popularnością wśród wielu Jordańczyków i Egipcjan. W związku z tym władze tych państw rzadko o nich informują. Większość państw arabskich nie ma podpisanych z Izraelem żadnych traktatów. (PAP)