Jeżeli nasz naród ma przetrwać musi powrócić do wiary - przekonuje arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski przed południem odprawił na Jasnej Górze mszę na rozpoczęcie uroczystości 1050 rocznicy Chrztu Polski.

W wygłoszonym z tej okazji kazaniu podkreślił, że dziś w naszym kraju narzuca się ludziom antropologię bez Boga. Skutkiem tego stanu rzeczy jego zdaniem jest coraz większy lęk wśród społeczeństwa. Ten strach z kolei przynosi kolejne trudności - mówił. Wśród nich hierarcha wymienił kryzys demograficzny, trudności w podejmowaniu wyborów życiowych, w tym decyzji o małżeństwie i założeniu rodziny. Do tego dochodzi indywidualizm i brak solidarności z innymi ludźmi. Porzucenie Boga, skutkuje pozostawieniem drugiego człowieka samemu sobie- podsumował przewodniczący Episkopatu Polski

Według niego, bez powrotu do wiary odwrócenie niekorzystnych zjawisk jest niemożliwe.

Rozpoczęte dziś na Jasnej Górze uroczystości 1050 rocznicy Chrztu Polski potrwają do listopada przyszłego roku. Centralne uroczystości odbędą się w przyszłym roku w Gnieźnie i w Poznaniu, w połowie kwietnia. Obok uroczystości religijnych przewidziano wówczas między innymi obrady Zgromadzenia Narodowego.