W wygłoszonym z tej okazji kazaniu podkreślił, że dziś w naszym kraju narzuca się ludziom antropologię bez Boga. Skutkiem tego stanu rzeczy jego zdaniem jest coraz większy lęk wśród społeczeństwa. Ten strach z kolei przynosi kolejne trudności - mówił. Wśród nich hierarcha wymienił kryzys demograficzny, trudności w podejmowaniu wyborów życiowych, w tym decyzji o małżeństwie i założeniu rodziny. Do tego dochodzi indywidualizm i brak solidarności z innymi ludźmi. Porzucenie Boga, skutkuje pozostawieniem drugiego człowieka samemu sobie- podsumował przewodniczący Episkopatu Polski
Według niego, bez powrotu do wiary odwrócenie niekorzystnych zjawisk jest niemożliwe.
Rozpoczęte dziś na Jasnej Górze uroczystości 1050 rocznicy Chrztu Polski potrwają do listopada przyszłego roku. Centralne uroczystości odbędą się w przyszłym roku w Gnieźnie i w Poznaniu, w połowie kwietnia. Obok uroczystości religijnych przewidziano wówczas między innymi obrady Zgromadzenia Narodowego.
Komentarze(7)
Pokaż:
jestem wolny i namawiam odważnych do odejścia od kleru, niezdecydowani niech wierzą w swego buka,a le nie w zapyziały kler, w ich nienasycone pyski w jakichś tam papierowych boziów.
Ateizm wyzwala człowieka z niewoli przesądów i bzdetów o zydku i iv witro przed 2 tysiacami lat
Andre Frossard (ur. 14 stycznia 1915, zm. 2 lutego 1995), dziennikarz, pisarz i filozof, był przyjacielem Jana Pawła II, członkiem Akademii Francuskiej, a od 1962 r. redaktorem naczelnym Le Figaro Magazine, jednego z najbardziej opiniotwórczych tygodników europejskich. Należał do najsłynniejszych i najbardziej wpływowych pisarzy i dziennikarzy w Europie. W czerwcu 1935 r. doświadczył gwałtownego nawrócenia, stając się w jednym momencie z zagorzałego ateisty żarliwym katolikiem i niezwykle skutecznym apologetą chrześcijaństwa.
A. Frossard od dzieciństwa był wychowywany w atmosferze ateistycznej ideologii zwalczającej wszelkie przejawy religijności, a szczególnie Kościół katolicki. Jego ojciec, Ludwik Oskar Frossard, był znanym francuskim politykiem i ateistą. To właśnie on w 1920 r. założył Francuską Partię Komunistyczną i został jej pierwszym sekretarzem. Matka Andrego była niepraktykującą protestantką, a jego babka Żydówką. Młody Frossard uważał Kościół katolicki za ostoję ciemnoty i zacofania. Od trzynastego roku życia czytał dzieła Woltera i Rousseau, a jego serce i umysł przesiąkał zawarty w nich jad kłamstwa i wrogości do Kościoła katolickiego oraz chrześcijaństwa.
Andre Frossard świadczył z odwagą o swoim doświadczeniu Boga aż do śmierci 2.02.1995 r. Od tamtej chwili na zawsze wszedł w rzeczywistość, której istnienia wcześniej doświadczył, a o której czytamy w Piśmie św.: "Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym. którzy Go miłują" (1 Kor 2, 9).".