John Kerry uważa, że nadszedł czas, aby Zachód zdecydował, czy zawrzeć historyczną umowę w sprawie irańskiego programu atomowego. Rozmowy na ten temat od 9 dni trwają w Wiedniu, na wtorek wyznaczono ostateczny termin, do którego porozumienie ma zostać zawarte.

Amerykański sekretarz stanu podkreślił, że Iran i Stany Zjednoczone osiągnęły "znaczący postęp" w tej kwestii, choć wciąż istnieje kilka trudnych problemów do rozwiązania "W tym momencie negocjacje mogą pójść w każdym kierunku" - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami John Kerry.

Według nieoficjalnych źródeł Iran i światowe mocarstwa porozumiały się w sprawie zdjęcia z Teheranu sankcji, ale wciąż nie ma porozumienia w sprawie prowadzonego przez Irańczyków programu atomowego.

Pierwszy termin podpisania porozumienia upłynął 30 czerwca, jednak negocjatorzy przedłużyli podjęcie decyzji do 7 lipca.

Negocjacje pomiędzy sześcioma mocarstwami a Iranem trwają od listopada 2013 roku, głównie w Szwajcarii i Austrii. Celem porozumienia jest ograniczenie irańskiego programu nuklearnego, w zamian za złagodzenie, a nawet zniesienie sankcji szkodzących gospodarce Iranu.