Już dziś katolicy świętują Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Jest to celebracja cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Wiele osób zastanawia się, czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso, czy wiernych – z racji tzw. oktawy święta – obowiązuje dyspensa na spożywanie tego typu pokarmów.

Boże Ciało – jedno z najważniejszych świąt dla katolików – w 2023 roku wypada 8 czerwca. Jego data jest ruchoma i warunkuje ją Wielkanoc. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa co roku wypada dokładnie sześćdziesiąt dni po Wielkanocy i dziesięć dni po Zesłaniu Ducha Świętego. W Boże Ciało organizowane są procesje do czterech ołtarzy, a tradycyjnym elementem celebracji jest sypanie kwiatów przez pierwszokomunijne dzieci. Boże Ciało jest także dniem ustawowo wolnym od pracy.

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso?

Zbliżające się święto Bożego Ciała jest doskonałą okazją do wzięcia urlopu w piątek i przedłużenia sobie czerwcowego weekendu, zorganizowania spotkania z bliskimi i zrobienia grilla. Ale czy 9 czerwca można spożywać produkty mięsne? Czy zakorzeniona w tradycji wiernych piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje tak samo, jak w inne piątki roku?

Jak się okazuje, powstrzymanie się od mięsa w piątek dotyczy wszystkich wiernych, którzy skończyli czternaście lat. Jednak zdarza się, że gdy tego dnia wypada święto katolickie, biskupi łagodzą restrykcje i udzielają specjalnej dyspensy. Niektórzy nawet pozwalają wiernym nie pościć, gdy święto wypada w czwartek – tak, jak ma to miejsce w tym roku.

Piątkowa dyspensa na mięso w zamian za modlitwę

Zjedzenie upieczonej na grillu karkówki, kiełbaski czy przygotowanego obiadu z kawałkiem mięsa nie będzie grzechem, jeżeli w danej diecezji biskup pozwolił wiernym w piątek po Bożym Ciele odstąpić od postu. Wierni są jednak zobligowani w dniu dyspensy do pokuty – np. odmówienia modlitwy w intencji papieża. Takie rozporządzenie wydał m.in. metropolita warszawski – kardynał Kazimierz Nycz.

W komunikacie kardynała czytamy: „Mając na względzie, że piątek 9 czerwca bieżącego roku przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu prawa kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Wiadomo już, że dyspensa będzie też obowiązywać na terenie diecezji bydgoskiej czy archidiecezji gnieźnieńskiej.

Piątek, 9 czerwca: Gdzie obowiązuje dyspensa?

Jeżeli zastanawiasz się, czy także w twoim biskupstwie obowiązuje dyspensa, warto sprawdzić to na tablicy ogłoszeń w kościele, na stronach internetowych parafii lub diecezji. Zazwyczaj tego typu informacje ogłaszane są wiernym w trakcie mszy poprzedzających święto.