Czy to koniec wewnątrzpalestyńskiego konfliktu? Rywalizujące frakcje: Hamas i Al-Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa ogłosiły pojednanie. Tym samym zakończyć się ma siedmioletni podział polityczny w kraju.
Reklama

Porozumienie przewiduje utworzenie rządu jedności w ciągu najbliższych pięciu tygodni oraz przeprowadzenia wyborów parlamentarnych w ciągu siedmiu miesięcy. Ugrupowania ogłosiły to wspólnie po rozmowach w Strefie Gazy. Po raz pierwszy od 2007 roku do Gazy przyjechała delegacja Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

Początek konfliktu Hamasu i Fatah sięga 2005 roku. Do jego eskalacji doszło dwa lata później, kiedy Hamas przejął kontrolę nad Gazą. W 2011 roku podczas spotkania w Kairze i rok później w Dausze doszło do pojednania dwóch organizacji, ale konkretne kroki mające na celu stworzenie palestyńskiego rządu jedności narodowej, nigdy nie zostały podjęte.

Rozmowy prowadzili liderzy obu stron konfliktu wewnętrznego: nieuznawany przez społeczność międzynarodową premier z ramienia Hamasu Ismail Hanija oraz lider Fatah Azzam al-Ahmed.

Przed domem Haniji w Gazie kilkuset Palestyńczyków wyrażało swoje poparcie dla rozmów na temat stworzenia jednego ośrodka palestyńskiej władzy. Przedstawiciele Hamasu i Fatah twierdzą, że obecne spotkanie nie ma związku z prowadzonymi właśnie przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa negocjacjami pokojowymi z Izraelem.

Zaraz po ogłoszeniu porozumienia w Gazie, Izrael dokonał nalotu na północne rejony strefy, w których ranne zostały 4 osoby.