Jest wola polityczna, by rozwiązać na Litwie problem z pisownią nazwisk w oryginale. Zapewniał o tym w dzisiejszym wywiadzie dla polskiego Radia "Znad Wilii" litewski minister sprawiedliwości Juozas Berantonis.

Minister uznał za kluczowe, ostatnie orzeczenie Sądu Konstytucyjnego przesądzające, że Komisja Języka Litewskiego może zainicjować poprawki do ustawy o pisowni nazwisk. "Czekamy teraz na propozycje Komisji Językowej po czym zgłosimy Sejmowi odpowiedni projekt ustawy" - powiedział minister w wywiadzie dla polskiego Radia "Znad Wilii".

Tymczasem były premier Litwy Gedyminsas Kirkilas proponuje zalegalizowanie pisowni polskich nazwisk w oryginale, poprzez zmianę kodeksu cywilnego. Uzasadnia to tym, że imię i nazwisko jest własnością prywatną i zapisywanie obcych nazwisk wyłącznie w formie litewskiej może naruszać prawa człowieka. Obecnie litewski kodeks cywilny przewiduje, że imiona i nazwiska są pisane wyłącznie w wersji litewskiej.

Uprawomocnienia pisowni nazwisk w oryginale od lat domaga się społeczność polska na Litwie . Ułatwiłoby to również życie obywatelkom Litwy, które poślubiły obcokrajowców.