Znany niemiecki aktor Horst Tappert ukrywał swoją przynależność do Waffen-SS. W związku z tymi doniesieniami, niemiecka telewizja ZDF wycofała ze swojej anteny powtórki - znanego także w Polsce - serialu "Derrick", gdzie aktor grał tytułową rolę. Horst Tappert zmarł w 2008 roku.

Z ujawnionych kilka dni temu archiwów wynika, że Tappert służył w 3. Dywizji Pancernej SS "Totenkopf". Ta jednostka była uznawana za jeden z najbardziej fanatycznych oddziałów niemieckiej armii. 20-letni Horst Tappert walczył w 1943 roku na froncie wschodnim.

Po latach niemiecki aktor nie wspominał o mrocznych kartach swojej biografii. W wywiadzie dla tygodnika "Focus" w 1998 roku zapewniał wręcz, że jako żołnierz budował w Rosji mosty, a potem został wyszkolony na sanitariusza.

Niemiecka publiczna telewizja ZDF oświadczyła, że nie będzie już pokazywać powtórek serialu "Derrick", produkowanych w latach 1974-1998. Horst Tappert był odtwórcą głównej roli - detektywa Derricka.

Rzecznik ZDF Peter Bogenschütz powiedział, że stacja jest "zaszokowana i zakłopotana" informacjami o przynależności Tapperta do Waffen-SS. "Nie będziemy honorować aktora, który kłamał w sprawie swojej przeszłości" - podkreślił Bogenschütz. Podobną decyzję podjęła holenderska telewizja Omroep MAX, która planowała emisję 20 odcinków serialu.