Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro skrytykował wystąpienie prezydenta Francji Francois Hollande`a w Sejmie. Uważa, że powinno ono budzić w Polsce niepokój, a propozycji harmonizacji podatków w ramach UE nasz kraj powinien powiedzieć zdecydowane "nie".

"Chcemy wyrazić uznanie dla znakomitej formy retorycznej wystąpienia i odniesień do historii, co ma dla nas Polaków duże znaczenie, natomiast jeśli chodzi o istotę polityczną tego wystąpienia, to Solidarna Polska w odróżnieniu od pozostałych ugrupowań zauważa pewne akcenty, które budzą nasz niepokój, a nawet powiedziałbym sprzeciw" - powiedział Ziobro dziennikarzom w Sejmie po wystąpieniu prezydenta Francji.

W jego ocenie zasada harmonizacji podatków w UE, którą przedstawił Hollande, zaszkodziłaby solidarności europejskiej i stworzyła "dyskryminującą i znacznie gorszą sytuację" dla gospodarek takich krajów jak Polska. Dodał, że SP jest także przeciwna pomysłowi przekształcenia Unii w "jeden twór państwowy".

"Harmonizacji podatków - zdecydowanie nie, wspólna waluta dla wszystkich państw rozumiana jako element solidarności - zdecydowanie nie i instytucjonalne formy łączenia działań w ramach UE, które byłyby substytutem państwa - zdecydowanie nie" - podsumował Ziobro.

Wyraził także nadzieję, że rząd Donalda Tuska nie będzie z takim samym entuzjazmem, jak na sali sejmowej, przyjmował tych propozycji Francji podczas negocjacji nad wieloletnim budżetem europejskim na lata 2014-2020.

Hollande mówił, że solidarność, na której musi być oparta Europa powinna przybierać nowe formy. "W regulacji bankowości na usługach gospodarki (...), w możliwości wspólnego pożyczania, żeby wspólnie finansować inwestycje, poprzez zasady harmonizacji podatkowej, żeby ułatwiać obroty handlowe" - precyzował.

Z kolei w ocenie szefa klubu SP Arkadiusza Mularczyka, Polska zyska sojusznika w osobie Hollande'a w sprawach europejskich

"Pierwsze wrażenie po wystąpieniu prezydenta Hollande'a jest generalnie pozytywne. Padło bardzo wiele ważnych deklaracji, ważne słowa o wsparciu polityki spójności w Unii Europejskiej i Wspólnej Polityki Rolnej. To są dwa bardzo ważne elementy, na których nam także bardzo zależy i widzimy, że w tym zakresie możemy liczyć na sojusznika" - powiedział PAP Mularczyk.

"Myślę, że jest szansa, że w osobie prezydenta Hollande'a Polska zyska sojusznika w bardzo ważnych tematach, które obecnie chcemy w Europie wygrać dla Polski" - dodał.