Tomasz Blatkiewicz (Start Gorzów Wlkp.) zdobył w piątek dla Polski 30. medal XIV Paraolimpiady. Pochodzący z Sulęcina zawodnik zajął trzecie miejsce w rzucie dyskiem w gronie lekkoatletów z niedowładem nóg. Wynikiem 54,02 m (1008 pkt) ustanowił rekord Europy.

Zwyciężył Irańczyk Javad Hardani, mimo że miał krótszą odległość 52,91 (1024 pkt). Najdalej wśród 13 dyskoboli rywalizujących w finale rzucił Chińczyk Dong Xia - 55,81 (1017 pkt), któremu przypadł srebrny medal. Obaj poprawili rekordy świata w swych kategoriach niepełnosprawności (w igrzyskach są one łączone i rezultaty przeliczane na punkty).

Blatkiewicz, który w listopadzie skończy 40 lat, trzydziestym trofeum wyrównał dorobek polskiej ekipy z poprzedniej paraolimpiady. W Pekinie w 2008 roku biało-czerwoni wywalczyli 30 medali, ale tylko pięć złotych, najmniej w historii występów w igrzyskach. W Londynie zdobyli już 12 oraz 11 srebrnych i siedem brązowych.

W piątek dwukrotnie grany był Mazurek Dąbrowskiego. Rafał Wilk (Start Szczecin) był najszybszy na trasie długości 64 km ze startu wspólnego na rowerze z ręcznym napędem (tzw. handbike), a Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki (obaj Start Zielona Góra) zwyciężyli w turnieju drużynowym w tenisie stołowym.