Kończenie najważniejszych inwestycji w sferze kultury, zwiększenie nakładów na ochronę zabytków i rozpoczęcie budowy domeny publicznej zapowiedział Bogdan Zdrojewski, rozpoczynając nową kadencję. "To będzie czas wyzwań" - ocenił minister kultury.

Na wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie resortu Zdrojewski zapowiedział, że swoje urzędowanie zacznie od podpisania pierwszych nowych kontraktów dyrektorskich w instytucjach kultury, o których mowa w znowelizowanej kilka miesięcy temu ustawie o prowadzeniu i działalności kulturalnej.

"W przypadkach, w których miałem sygnał, że dyrektor chce wykonywać swoją pracę tylko przez pewien czas - do zamknięcia, zakończenia pewnych przedsięwzięć, te kontrakty będą bardzo krótkie. (...) Nie będę podawać nazwisk osób, które zasygnalizowały mi chęć odejścia - dałem im czas około roku na potwierdzenie ich decyzji" - mówił minister.

Podkreślił, że okres 2012-14 będzie czasem kończenia "inwestycji najważniejszych, a jednocześnie najkosztowniejszych i najtrudniejszych". "Są to tak duże przedsięwzięcia jak m.in. Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Historii Żydów Polskich, Teatr Szekspirowski, sale koncertowe m.in. w Kielcach, Częstochowie, czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu (...), Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku" - wyliczał Zdrojewski.

"W sumie w tej kadencji zostanie zakończonych blisko 200 inwestycji" - zapewnił.

Minister zapowiedział, że zwiększy nakłady finansowe związane z ochroną i dbałością o zabytki i dziedzictwo narodowe. "Ten pieniądz będzie trudniejszy niż do tej pory. Będzie więcej środków, ale na mniejszą liczbę inwestycji" - tłumaczył.

Jak uściślił, pieniądze przeznaczane będą na realizację zadań związanych z rozmaitymi obiektami - zarówno świeckimi - np. Łazienkami Królewskimi w Warszawie - jak i sakralnymi - np. cerkwiami.

Zdrojewski ocenił, że czas jego kadencji będzie "bardzo dobrym okresem dla świata muzyki", właśnie dzięki oddawanym do użytku inwestycjom. "Sale koncertowe - np. Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, czy te w Kielcach, czy te Opery Podlaskiej - spowodują, że infrastrukturalnie wejdziemy w inny czas. (...) Nadrobimy 50-60-letnie zaległości" - zwrócił uwagę.

Przypomniał też, że w przyszłym roku, prawdopodobnie w lutym 2012 r., zainaugurowany zostanie portal Muzykoteka, który ma być pierwszym tego typu e-podręcznikiem muzycznym w Polsce.

Zdrojewski zapewnił, że bardzo dużo uwagi chce też poświęcić instytucjom muzealnym. "Chcę doprowadzić do sytuacji, aby w muzach publiczność była wyzwaniem, a instytucje muzealne więcej działały poza swoimi murami. Będę uzależniał dotacje na różne programy od kreatywności, nowoczesności, umiejętności korzystania z nowych technologii" - mówił minister.

Jak zapowiedział, będzie też wspierał zawieranie małych paktów dla kultury - w poszczególnych miastach. "Jeśli chodzi o Warszawę, chcę budować hierarchię ważności. Najważniejszą inwestycją w Warszawie, z punktu widzenia ministra kultury i konieczności jej rozpoczęcia, jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej" - uznał minister. Jak dodał, w stolicy trzeba też zadbać o np. realizację budowy Muzeum Historii Żydów Polskich, remont Wilanowa, przyspieszenie remontu w Łazienkach, zbudowanie sali dla Sinfonii Varsovii czy o zagospodarowanie terenu przed Operą Narodową. Te m.in. kwestie mają się znaleźć w pakcie dla Warszawy.

Zdrojewski zapowiedział też - od przyszłego roku - rozpoczęcie budowy domeny publicznej "z prawdziwego zdarzenia", otwartej dla każdego wirtualnej przestrzeni, w której można będzie skorzystać ze zdigitalizowanych, szeroko udostępnianych dóbr kultury. "Tam mają znaleźć się najważniejsze wydarzenia, zjawiska z obszaru kultury narodowej - filmy, książki, wydarzenie artystyczne, spektakle teatralne" - mówił Zdrojewski.

"Problemy związane z digitalizacją, udostępnianiem i domeną publiczną będą stałym elementem rozmów z każdym dyrektorem instytucji korzystającej ze środków publicznych" - podkreślił minister.