Jak mówił we wtorek na konferencji prasowej w Kielcach, obecnie płacimy co miesiąc średnio po 350 zł składki zdrowotnej, jednak tylko od 20 do 40 zł z tej kwoty trafia do kasy szpitala. Rząd PO-PSL proponuje podniesienie składki o ok. 100 zł na miesiąc. "Proponowany przez nas podatek lokalny jest dziesięć razy niższy, ale w całości kierowany do lecznicy zwiększy jej budżet o ok. 25 procent" - ocenił Olszewski.

Podkreślił, że PPP-Sierpień 80 sprzeciwia się prywatyzacji szpitali i postuluje ogólnokrajowe referendum w tej sprawie. "Skomercjalizowane oraz sprywatyzowane szpitale wcale nie przynoszą zysków, a jeszcze bardziej się zadłużają, co obarcza budżety lokalnych samorządów, jak m.in. w Rudzie Śląskiej" - mówił kandydat na posła, wiceszef PPP.

Jego zdaniem, po sprywatyzowaniu szpitali będą wprowadzane dodatkowe opłaty za leczenie, na które będzie stać tylko najbogatszych pacjentów. W związku z tym zapowiedział akcję ulotkową PPP, wymierzoną w tych kieleckich radnych, którzy głosowali za prywatyzacją Szpitala Miejskiego w Kielcach.

Według PPP-Sierpień 80, rozwój usług prywatnej służby zdrowia powinien postępować niezależnie od wzrostu usług zdrowotnych placówek publicznych. "Prywatny sektor ochrony zdrowia może być uzupełnieniem silnego publicznego sektora lecznictwa" - zaznaczył Olszewski.

Dodał, że jego ugrupowanie opowiada się za bezpłatnymi wizytami u lekarzy publicznej opieki zdrowotnej oraz za szeroką profilaktyką zdrowotną, obejmującą szczególnie dzieci. "Trzeba przywrócić w szkołach stałą opiekę pielęgniarską i stomatologiczną" - wskazał Olszewski.