Łazik marsjański MAGMA2 zbudowany na Politechnice Białostockiej zwyciężył w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA.
Dwa inne polskie łaziki zajęły czwarte i szóste miejsce.
Sukces polskiego robota to zasługa innowacyjnego podejścia studentów konstruktorów. Łazik wyposażony jest w tzw. heksakoptery, czyli poruszające się nad nim helikoptery, które umożliwiły dodatkową obserwację terenu z powietrza. Nikt inny wcześniej nie zastosował tej technologii.
Zawody URC odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu symulacji bazy marsjańskiej Mars Society. Podczas trzech dni zespoły musiały wykonać skomplikowane zadania, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. Poziom trudności podnosiły wysoka temperatura oraz przypominający warunki marsjańskie pył i niska wilgotność powietrza. Jedno z zadań polegało na przywiezieniu do bazy i zbadaniu jednej próbki skały. Łazik przywiózł w tym przypadku aż sześć próbek, co spowodowało zamieszanie wśród organizatorów, którzy nie byli pewni, czy jest to zgodne z regulaminem. Uznano, że nie jest to zakazane. Spośród sześciu próbek do prezentacji przed jury wybrano jedną, na której, dzięki metodzie rozpraszania światła niebieskiego, wykryto obecność chlorofilu.
– Świetny wynik polskich zespołów to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Udowodniliśmy, że polscy konstruktorzy potrafią skutecznie rywalizować na polu robotyki mobilnej i zaznaczyliśmy nasze aspiracje do grona krajów prowadzących eksplorację kosmosu – mówi Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska.
Dodaje, że jest to szczególnie istotne w kontekście starań o członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rozwój rodzimych technologii, które podniosą nasz standard życia i konkurencyjność.
MAGMA2 ma relatywnie prostą konstrukcję i został wykonany z lekkich materiałów. Z podstawowym wyposażeniem robot waży ok. 30 kg.
W ubiegłym roku poprzednik tegorocznego zwycięzcy, łazik MAGMA, przygotowany przez zespół z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajął trzecie miejsce w konkursie URC.
Jego następca powstał w zaledwie kilka miesięcy. Prace nad MAGMĄ2 od podstaw rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. Projekt polskich robotów marsjańskich od początku wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.