Premier Donald Tusk przybył w piątek do Austrii. Z kanclerzem Wernerem Faymannem będzie rozmawiał m.in. o priorytetach polskiej prezydencji, otwarciu austriackiego rynku pracy, kryzysie gospodarczym oraz polityce energetycznej.

Spotkanie szefów rządów jest częścią programu konsultacji prowadzonych z państwami Unii Europejskiej przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE.

Głównym tematem rozmów premierów będą priorytety polskiej prezydencji oraz możliwe obszary współdziałania Polski i Austrii na forum unijnym.

Politycy poruszą również bieżące problemy Unii, w tym kwestie związane z zarządzaniem gospodarczym i Paktem Euro Plus, przyszłością polityki energetycznej, perspektywą finansową Unii na lata 2014-2020 oraz Europejską Polityką Sąsiedztwa wobec krajów basenu Morza Śródziemnego i państw Europy Wschodniej.

Wizyta premiera w Austrii jest pierwszą wizytą na tym szczeblu od czterech lat. Ostatnią wizytę w Warszawie, w czerwcu 2007 roku, złożył poprzedni kanclerz Austrii Alfred Gusenbauer.

1 maja swój rynek pracy otwierają dla Polaków Niemcy i Austria

Tusk z Faymannem będzie też rozmawiał o otwarciu dla Polaków rynku pracy. 1 maja swój rynek pracy otwierają dla Polaków Niemcy i Austria, od tego dnia Polacy będą mogli bez ograniczeń podejmować pracę w tych krajach. Niemcy i Austria są ostatnimi państwami UE, które znoszą restrykcje dla pracowników z Polski - siedem lat po przystąpieniu naszego kraju do Unii.

Według prognoz Ministerstwa Pracy, po likwidacji barier w ciągu trzech lat wyjechać może z Polski 300-400 tys. osób. Mateusz Gaczyński z resortu pracy podkreślał jednak, że te szacunki są niepewne. Przypomniał, że siedem lat temu oceniano, iż po przyjęciu Polski do Unii do Wielkiej Brytanii wyjedzie ok. 60 tys. Polaków, tymczasem okazało się, że liczba ta okazała się dziesięciokrotnie wyższa.

Kolejne tematy rozmów Tuska w Austrii to kwestie dwustronne, kryzys gospodarczy, a także energetyka - w tym gazociąg Nabucco, który ma przebiegać przez terytorium Turcji, Bułgarii, Rumunii i Węgier, kończąc bieg w Austrii. Rurociąg ten zaopatrywałby Unię w gaz pochodzący z regionu Morza Kaspijskiego lub z Azji Środkowej.

Donald Tusk w Wiedniu będzie też rozmawiał o współpracy handlowej. Udział Austrii w globalnych obrotach towarowych Polski ze światem wynosi obecnie 1,9 proc., a w obrotach z krajami rozszerzonej UE 2,5 proc. Wśród wszystkich partnerów handlowych Austrii Polska zajęła w 2010 r. 9. miejsce w eksporcie i 12. w imporcie. Austria natomiast utrzymuje od kilku lat pozycję 12-13. partnera handlowego Polski.