Urząd Lotnictwa Cywilnego wpisał wczoraj do ewidencji pierwsze w Polsce tzw. lądowisko wyniesione.
Mieści się ono na dachu budynku Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. – Lądowisko przystosowane jest do startów i lądowań śmigłowców o dopuszczalnej masie do 5700 kg – mówi Katarzyna Krasnodębska, rzecznik prasowy ULC.
Jak twierdzą eksperci, można oczekiwać, że z podobnymi wnioskami wystąpią inne placówki służby zdrowia, na terenie których utworzono Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Rozporządzenie ministra zdrowia z 15 marca 2007 r. zobowiązuje takie oddziały do zorganizowania lądowisk dla śmigłowców, aby możliwe było szybkie przyjęcie chorych. W ciasnej zabudowie miejskiej lądowiska wyniesione to jedyne rozwiązanie umożliwiające dostarczanie pacjentów drogą powietrzną.
Często jest to też tańsze rozwiązanie. Obecnie każdy metr kwadratowy terenu miejskiego osiąga niebotyczne ceny. Żeby stworzyć lądowisko na ziemi, konieczne jest wyłączenie z innej eksploatacji obszaru o powierzchni minimum hektara. Lądowanie na ulicach lub placach jest niebezpieczne i dopuszczalne tylko w sytuacjach wyjątkowych, bo w najlepszym przypadku oznacza paraliż komunikacyjny.
cez