Trwają przygotowania do akcji przeciwpowodziowej na terenach północnej Polski po to, aby skutki napływającej fali były jak najmniejsze - poinformował w poniedziałek premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Zespół obraduje w Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w Warszawie.

"Do kluczowych spraw należy zapewnienie finansowania tej pomocy, a także koordynacja działań tych ludzi, którzy chcą pomoc nieść. (...) Tak jak kluczowa w akcji ratowniczej była precyzyjna koordynacja działań śmigłowców, amfibii, samorządu, straży, wojska, tak kluczową sprawą jest teraz precyzyjna informacja i koordynacja form pomocy" - powiedział Tusk.

Premier zapowiedział, że rząd wspólnie z organizacjami pozarządowymi będzie tworzyć centrum informacji i koordynacji, tak aby pomoc materialna oraz opieka psychologiczna była sprawnie zorganizowana.

Płock/ Ewakuacja dzielnicy Borowiczki

W Płocku podjęto decyzję o rozpoczęciu ewakuacji mieszkańców części najniżej położonej, prawobrzeżnej dzielnicy miasta - Borowiczki - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik płockiej policji Piotr Jeleniewicz.

Powodem ewakuacji jest wzrost zagrożenia powodziowego, związanego z wysokim poziomem przepływającej przez Borowiczki rzeczki Słupianki, dopływu Wisły. Ewakuacja ma rozpocząć się jeszcze w poniedziałek.

Od kilku dni wały wzdłuż Słupianki były wzmacniane workami z piaskiem i zabezpieczane folią.

Będzie ewakuacja pacjentów ze szpitala w Słubicach

24.05. Gorzów Wielkopolski (PAP) - W związku z zagrożeniem powodziowym dyrekcja szpitala w Słubicach (Lubuskie) przygotowuje się do ewakuacji pacjentów; od poniedziałku lecznica wstrzymała przyjęcia chorych - poinformował na stronie internetowej Urząd Miasta Słubice.

Od środy (26 maja) pacjenci ze wszystkimi stanami zagrożenia życia będą przewożeni do okolicznych szpitali niezagrożonych powodzią - napisano w komunikacie.

Władze Słubic szacują, że podwyższony stan wody w Odrze może spowodować zalanie przez wody dolnych kondygnacji szpitala, gdzie znajdują się między innymi centralna sterylizatornia, tlenownia, akumulatornia. Jeśli do tego dojdzie w całym szpitalu trzeba będzie odciąć energię elektryczną a to będzie oznaczało przerwanie działalności lecznicy.

Położone nad Odrą, graniczne Słubice i powiat słubicki znajdują się w gronie terenów potencjalnie zagrożonych zalaniem.

Z prognoz jakimi dysponuje wojewoda lubuski wynika, że do Słubic fala kulminacyjna ma dotrzeć w nocy z piątku na sobotę (28/29 maja). Przewidywany stan Odry to 590-600 cm, przy stanie alarmowym określonym na 370 cm. Woda nie powinna być wyższa od wałów.

Burmistrz Słubic wydał już apel do mieszkańców, w którym prosi o przygotowanie się do ewentualnej ewakuacji

W środkowej Polsce sytuacja stabilizuje się

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, obecnie kulminacja fali powodziowej na Wiśle obserwowana jest w rejonie Torunia. W rejonie Warszawy odnotowywane są powolne spadki stanu wody, ale rzeka - według IMiGW - opadnie do poziomu stanu alarmowego dopiero w środę rano, czyli o dobę później niż prognozowano wcześniej. Po godzinie 15.30 poziom Wisły w Warszawie wynosił 741 cm i wciąż o blisko metr przekraczał stan alarmowy.

Wzrost stanów wody w woj. kujawsko-pomorskim

Przewiduje się niewielki wzrost stanów wody w rzekach województwa kujawsko-pomorskiego - informuje IMiGW.

W ciągu najbliższej doby w zlewni Noteci prognozowany jest nieznaczny wzrost stanów wody w strefie stanów okołoalarmowych na wodowskazach Pakość i Nakło Zachód.
Według Instytutu, istnieje zagrożenie dla życia ludzi i dóbr materialnych zlokalizowanych w pobliżu rzek. Mogą też wystąpić utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych w korytach rzek i w strefach przybrzeżnych.

Wyrwa w wale w Świniarach nie powiększa się

Minister obrony Bogdan Klich, który w poniedziałek odwiedził żołnierzy biorących udział w akcji przeciwpowodziowej koło Płocka powiedział, że na razie nikt nie jest w stanie przesądzić, czy uda się zabezpieczyć przełamany wał w Świniarach. "Wyrwa się nie powiększa, ale zmniejszenie jej jest dużym wyzwaniem" - powiedział dziennikarzom szef MON.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski poinformował, że z zalanych terenów ewakuowano już ponad 2,1 tys. osób, co stanowi - jak mówił - 60-70 proc. mieszkańców tego terenu. "Myśmy oceniali liczbę osób do ewakuacji na nieco ponad cztery tysiące, ale jeszcze trzy miejscowości, które szacowaliśmy, że woda może zalać, nie są zalane" - powiedział Kozłowski.

"Poziom lustra wody w tym rozlewisku od kilku godzin jest ustabilizowany. Trochę rósł przed południem, przez ostatnie cztery godziny stoi w miejscu" - powiedział Kozłowski.

"Niestety, to jest przykre, ale ludzie, którzy wczoraj, gdy rzetelnie informowano ich zagrożeniu, nie przyjmowali propozycji ewakuacji. Dzisiaj byli ewakuowani z nieprawdopodobnie większym nakładem sił i środków, z narażeniem zdrowia także tych osób, które ich musiały ich ratować" - podkreślał Kozłowski.

Szef MON poinformował, że na terenie całego kraju w gotowości pozostaje 8 tys. żołnierzy, 80 amfibii oraz 40 wojskowych śmigłowców. "Dwanaście śmigłowców jest w tej chwili w akcji w różnych miejscach w Polsce" - powiedział Klich.

Do zalania przez Wisłę znacznych obszarów w gminach Słubice i Gąbin doszło w niedzielę rano, kiedy wezbrana rzeka przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach pod Płockiem. Najpierw powstała wyrwa o długości 10 metrów, która później rozszerzyła się pod naporem rwącego strumienia wody do 50, a potem około 200 metrów.(

PKP: 71,6 km linii kolejowych zamkniętych z powodu powodzi

Łączna długość linii kolejowych, zamkniętych z powodu powodzi, wynosi 71,6 km - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki.

"Zalana jest stacja Sandomierz. Przyległe szlaki do Zalesia Orzyckiego, Sobowa i Grębowa są zamknięte dla ruchu pociągów. Ruch pociągów pasażerskich w kierunku Rzeszowa odbywa się do stacji Tarnobrzeg. Na odcinku Tarnobrzeg - Stalowa Wola została uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa" - wyjaśnił rzecznik PKP PLK.



Poinformował, że na trasie Rydułtowy - Sumina obowiązuje objazd pociągów pasażerskich przez stację Rybnik. Ponadto zalana jest trasa kolejowa Pszczyna-Radostowice. Pociągi pasażerskie jadą objazdem przez stacje Chybie i Dębina.

Łańcucki podkreślił, że na trasie Głogów - Krzeptów zostały zalane dwa tory. "Jest to ważna linia kolejowa łącząca Wrocław, Zieloną Górę i Szczecin. W związku z tym została wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa" - powiedział.

Szczecin przygotowuje się na falę kulminacyjną

Choć prognozy dla Szczecina są optymistyczne, miasto jest przygotowane na przyjęcie fali kulminacyjnej na Odrze - zapewnił w poniedziałek dziennikarzy prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Prezydent sprawdzał stan przygotowań przeciwpowodziowych w mieście, m.in. na najbardziej zagrożonej podtopieniami Wyspie Puckiej.

W Szczecinie na razie nie ma zagrożenia powodziowego. Stan wody przy Moście Długim wynosi obecnie 516 cm (stan ostrzegawczy - 560 cm, stan alarmowy - 580 cm). Działania podejmowane przez odpowiednie służby mają charakter prewencyjny.

Wyspa Pucka z racji położenia jest szczególnie narażona na zalania, w związku z tym najwięcej działań przeciwpowodziowych skoncentrowano w tym rejonie. Trawa z wałów przeciwpowodziowych została skoszona, aby ułatwić monitoring. Do tej pory na wyspie zgromadzono w sumie 125 ton piasku i 4,5 tys. worków. W najbliższych dniach zapasy mają być zwiększone.

Na wyspę przewieziono również 300-metrową zaporę, napełnianą wodą.

Służby miejskie zapewniają także, że zostały uaktualnione plany na wypadek ewentualnej ewakuacji. Na Wyspie Puckiej obecnie zameldowanych jest ok. 300 osób. W razie ewakuacji zabezpieczono miejsca w szczecińskich szkołach, transport oraz posiłki dla ewakuowanych.

Piasek i worki mają być również zgromadzone w trzech dodatkowych miejscach, w dzielnicach Dąbie i Zdroje.

Straż Miejska przeprowadzi akcję informacyjną wśród mieszkańców Wyspy Puckiej. Strażnicy razem pracownikami MOPR-u będą informowali o możliwym zagrożeniu oraz instruowali mieszkańców, jak powinni się przygotować na ewentulane podtopienia. Każdy z mieszkańców otrzyma ulotkę z przydatnymi informacjami.

Trwają również działania prewencyjne w rejonie ul. Gdańskiej, trasie wlotowej do centum miasta. Na wszelki wypadek gromadzone są tam worki i piasek. Przygotowane są również specjalne kauczukowe korki, które mają uniemożliwić wydostanie się wody przez studzienki.

Jeśli zajdzie potrzeba, do prac związanych z akcją przeciwpowodziową skierowani zostaną pracownicy interwencyjni Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Zakładu Usług Komunalnych, w sumie ok. 200 osób

Szczecin zaangażował się w pomoc powodzianom. Prezydent Krzystek wniósł pod obrady Rady Miasta projekt uchwały dotyczący przekazania pomocy finansowej w wysokości 300 tys. zł, z przeznaczeniem na inwestycje oświatowe, związane z likwidacją skutków powodzi w Gminie Gorzyce, w województwie podkarpackim. Radni jednogłośnie wsparli tę inicjatywę. Szczegółowe warunki udzielenia pomocy finansowej gminie Gorzyce zostaną określone umową.

W szczecińskich szkołach odbędzie się akcja pn. "Dzieci Dzieciom", w ramach której uczniowie ze Szczecina będą zbierali pieniądze dla powodzian z Gminy Gorzyce.