W Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę, w życiu ludzi narodu i państw jest tylko jedna rzecz bezcenna, jest nią honor - prezydent Lech Kaczyński przypomniał słowa ministra spraw zagranicznych z czasów II wojny światowej Józefa Becka podczas uroczystości rocznicowych na Westerplatte. "Westerplatte jest symbolem bohaterskiego oporu słabszych przeciw silniejszym" - powiedział prezydent.

"Już to mówiłem i jeszcze będę powtarzał. To nie Polska powinna odrabiać lekcję pokory. Nie mamy do tego żadnego powodu. Powód mają inni. Powód mają ci, którzy do tej wojny doprowadzili" - mówił prezydent i podkreślał, że upadek Westerplatte to nie koniec kampanii wrześniowej.

Przypomnienie słów Becka ma znacznie w kontekście ostatnich doniesień z Rosji

W ostatnich dniach Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji uznała ministra spraw zagranicznych przedwojennej Polski Józefa Becka za agenta niemieckiego wywiadu. Informacja o rzekomej agenturalności Becka widnieje na stronie internetowej SWR. Zamieszczono ją w notatce na temat nakręconego przez SWR filmu dokumentalnego "Trzy konferencje", opowiadającego o Teheranie, Jałcie i Poczdamie.

Reklama

"Beck Józef - pułkownik, minister spraw zagranicznych Polski w przededniu II wojny światowej, agent niemieckiego wywiadu" - tak SWR przedstawia szefa polskiej dyplomacji w latach 1932-39 i jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego wśród postaci, o których opowiada film.

Premier: spotykamy się, by pamiętać, kto tę wojnę wywołał

Reklama

Pamięć o napaści na Polskę, napaści Niemiec hitlerowskich, napaści bolszewickiej Rosji, która rozpoczęła się kilkanaście dni później, to pamięć, której my, Polacy, nie chcemy i nie będziemy używać przeciwko komukolwiek - powiedział premier Donald Tusk podczas porannych uroczystości.

"Na Westerplatte spotykamy się, by pamiętać, kto tę wojnę wywołał, kto jest w tej wojnie sprawcą, kto był w tej wojnie katem, a kto był ofiarą" - podkreślił premier.

"My, Polacy, wiemy, że bez tej pamięci, uczciwej pamięci o prawdzie, o źródłach II wojny światowej, Polska, Europa i świat nie będą naprawdę bezpieczne" - dodał.

We wtorek o godz. 4.45 na Westerplatte, 70 lat po pierwszych strzałach niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein", rozpoczęły się krajowe obchody rocznicowe, z udziałem premiera i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Głos podczas uroczystości zabierają także: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, premier Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Po południu odbędzie się druga część uroczystości rocznicowych na Westerplatte z udziałem zagranicznych gości. Będą na niej obecni premierzy: Silvio Berlusconi (Włochy), Andrus Kubilius (Litwa), Valdis Dombrovskis (Łotwa), Andrus Ansip (Estonia), Matti Vanhanen (Finlandia), Jan Peter Balkenende (Holandia), Jan Fischer (Czechy), Mirko Cvetković (Serbia), Sali Berisha (Albania), Siergiej Sidorski (Białoruś), Emil Boc (Rumunia), Bojko Borisow (Bułgaria), Jadranka Kosor (Chorwacja), Borut Pahor (Słowenia). Do Gdańska przyjedzie także brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband.

Na wtorek zaplanowano także w Sopocie półgodzinne spotkanie w cztery oczy między Tuskiem a Putinem. Polski premier ma na nim poruszyć m.in. sprawę Katynia.