38 państw świata charakteryzuje się "alarmującym" poziomem niestabilności. Wśród nich dominują kraje Czarnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Na przeciwległym biegunie leży Skandynawia. Zagrożenia dla stabilności Polski zostały określone jako "umiarkowane". Doroczny ranking przedstawił prestiżowy magazyn "Foreign Policy" oraz Fundusz na rzecz Pokoju.

Ranking obejmuje 177 państw świata. Twórcy nie uwzględnili tylko najmniejszych - krajów karaibskich, leżących na Oceanie Spokojnych czy mikropaństw Europy. Uwzględniono 12 kryteriów - społecznych, gospodarczych i politycznych. Ranking po raz kolejny otwiera…

1. SOMALIA

Leżące w Rogu Afryki państwo od 17 lat jest pozbawione władz centralnych. Krajem rządzi ten, kto ma więcej broni. Struktury przypominające państwo stworzono jedynie na północy, która ogłosiła nieuznaną przez nikogo niepodległość jako Somaliland. Przez resztę kraju przetaczają się kolejne bandy - reprezentujące poszczególne klany, islamistów czy zwykłych przestępców. Na domiar złego wody przybrzeżne są opanowane przez coraz bardziej bezwzględnych piratów.

2. ZIMBABWE

Południowoafrykańskie Zimbabwe to najlepszy przykład na to, jak jeden człowiek może doprowadzić do upadku całkiem nieźle prosperujące państwo. Gdy Robert Mugabe obejmował władzę w latach 80., jego ojczyzna była nazywana spichlerzem Afryki. Gdy prezydent zdecydował się skonfiskować farmy białym, gospodarka upadła.

3. SUDAN

Choć w sudańskiej stolicy, Chartumie, jest kilka bogatych i bezpiecznych enklaw, całe państwo jest zupełnie nieefektywne. Nie dość, że miejscowy rząd prowokuje pogromy murzyńskiej ludności w Darfurze, to jeszcze nie potrafi zagwarantować dostępu do podstawowych potrzeb, takich jak woda czy elektryczność.

4. CZAD

Kraj jest nawiedzany przez kolejne zamachy stanu, a z sąsiedniego sudańskiego Darfury ciągnie nieprzerwana fala uchodźców.5. KONGO - KINSZASA

Demokratyczna Republika Konga od czasu obalenia prezydenta Mobutu Sese Seko służy za dyżurny przykład niestabilności. Większość miejscowych plemion posiada własne wojska, nierzadko wspierane przez sąsiadów, żądnych przejęcia zysków z bajecznych ilości bogactw naturalnych, w jakie obfituje kongijska dżungla.

POZOSTAŁE PAŃSTWA

Dopiero na 6. i 7. miejscu znajdują się odpowiednio Irak i Afganistan. W przypadku tego pierwszego twórcy rankingu docenili postępy w oczyszczaniu państwa z terrorystów i wprowadzaniu demokratycznych zasad sprawowania władzy - tymczasem jeszcze w 2006 r. Irak znajdował się na 2. miejscu rankingu.

Spośród państw europejskich zespół "Foreign Affairs" i Fund for Peace za najgorszą uznał sytuację w Gruzji - 33.

Chiny zostały sklasyfikowane na 57. miejscu, Rosja - na 71., Ukraina - na 110., zaś Cypr, najmniej stabilne państwo Unii Europejskiej, na 114. miejscu.

Michał Potocki

Czytaj więcej na dziennik.pl.