Przedstawiciele KO na spotkaniu z premierem będą żądali: przeznaczenia 5 mld zł na walkę z Covid-19, przeprowadzania 100 tys. testów dziennie, zakupu 10 mln szczepionek na grypę, poprawy dostępu do służby zdrowia i informacji szefa rządu na posiedzeniu Sejmu - poinformował lider PO Borys Budka.

We wtorek po południu ma dojść do wideokonferencji premiera Mateusza Morawieckiego z politykami opozycji - mają omówić sytuację związaną z rozwojem epidemii koronawirusa.

Budka poinformował na konferencji prasowej, że Koalicję Obywatelską na spotkaniu reprezentować będą szef klubu KO Cezary Tomczyk oraz szefowa senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera, którzy przedstawią Morawieckiemu pięć postulatów. "Idziemy tam po to, żeby zażądać od premiera Morawieckiego i tego rządu konkretnych rozwiązań, które mają na celu realną walkę z Covid-19" - oświadczył.

Pierwsze żądanie KO dotyczy utworzenia specjalnego funduszu na walkę z Covid-19 w wysokości co najmniej 5 mld zł. W ocenie szefa PO środki te powinny być przeznaczone m.in. na zakup szczepionek, respiratorów, czy na wynagrodzenie dla medyków.

Kolejny postulatem KO jest przeprowadzanie 100 tys. testów na koronawirusa dziennie. "100 tys. testów dziennie to powinno być minimum, które zagwarantuje realne odseparowanie osób, które są chore od osób zdrowych" - oświadczył Budka.

Trzecie żądanie dotyczy zakupu w trybie interwencyjnym 10 mln szczepionek na grypę. "Kumulacja sezonowej grypy i koronawirusa może przynieść bardzo tragiczne efekty" - podkreślił szef PO.

Budka postulował też potrzebę zapewnienia lepszego dostępu do służby zdrowia dla pacjentów ze schorzeniami innymi niż Covid-19. "Całkowicie niezrozumiałe i niedopuszczalne jest powierzanie koordynacji w zarządzaniu brakującymi łóżkami szpitalnymi dyrektorom szpitali. To wojewoda i administracja rządowa odpowiedzialni są za zarządzanie kryzysowe" - mówił lider PO.

Piąte żądanie dotyczy przedstawienia przez premiera na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu pełnej informacji o stanie służby zdrowia w Polsce. "Żądamy również, by takie dane były udostępniane na bieżąco. Czas skończyć z PR-owskim picem, który jest stosowany przez ten rząd. Czas mówić w sposób odpowiedzialny, jasny i czytelny" - oświadczył Budka.

Według niego, "te pięć postulatów to warunek niezbędny do tego, aby wyprowadzić Polskę z chaosu".(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/