Lider Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak, warszawska radna i szefowa stołecznych struktur Inicjatywy Polska Paulina Piechna-Więckiewicz oraz liderka warszawskiego Razem Hanna Gospodarczyk znajdą się wśród liderów list wyborczych komitetu Wygra Warszawa do rady miasta - dowiedziała się PAP.

Jan Śpiewak - kandydat porozumienia na urząd prezydenta stolicy - w rozmowie z PAP poinformował, że Wygra Warszawa jako pierwsze w Warszawie dokonało rejestracji komitetu wyborczego. Zawiadomienie o jego utworzeniu zostało złożone w PKW we wtorek, a więc w pierwszym możliwym terminie po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego terminu wyborów samorządowych. Koalicja, w której skład wchodzą Partia Razem, stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa, Inicjatywa Polska oraz Zieloni, wystartuje pod szyldem KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Jak zapowiedział Śpiewak, wśród "jedynek" na listach Wygra Warszawa do rady miasta znajdą się - oprócz niego - liderki warszawskich struktur pozostałych trzech ugrupowań wchodzących w skład porozumienia. Celem koalicji w wyborach do stołecznej rady miasta jest zaś uzyskanie minimum pięciu mandatów, umożliwiających utworzenie klubu radnych, bez udziału którego "nie będzie dało się rządzić Warszawą" - podkreślił aktywista.

Reklama

Śpiewak, który jest też kandydatem porozumienia na urząd prezydenta stolicy, ma być liderem listy w okręgu obejmującym dzielnice Śródmieście i Ochota. Z kolei Piechna-Więckiewicz - która w razie zwycięstwa lidera WMW w wyborach na prezydenta Warszawy miałaby pełnić funkcję jego zastępczyni ds. polityki przestrzennej i równościowej - będzie starała się o reelekcję do rady miasta jako "jedynka" na Mokotowie.

Oprócz tego w gronie liderów list znajdą się współprzewodnicząca warszawskich Zielonych Dagmara Misztela, która wystartuje w okręgu obejmującym Ursynów i Wilanów, wiceszef Wolnego Miasta Warszawa Karol Perkowski (Wola), a także politycy Partii Razem: Hanna Gospodarczyk (Praga Południe i Rembertów), Justyna Drath (Bemowo, Ursus i Włochy), Maciej Borowski-Monkiewicz (Targówek, Wawer i Wesoła) i Konrad Wiślicz-Węgorowski (Białołęka i Praga Północ). Misztela, Gospodarczyk i Drath są zarazem - podobnie jak Piechna-Więckiewicz - kandydatkami na wiceprezydentki. W ratuszu miałyby zajmować się odpowiednio problematyką inwestycji, sprawami społecznymi oraz edukacją.

Reklama

Pełnomocnikiem wyborczym komitetu został ustanowiony Mateusz Hebda (Wolne Miasto Warszawa), a finansowym - Linus Lewandowski.

Główne propozycje komitetu Śpiewaka dla Warszawy to m.in. uruchomienie wielkiego programu budowy tanich mieszkań na wynajem, stworzenie sieci ośrodków wsparcia dla seniorów, rozliczenie afery reprywatyzacyjnej, rozwój usług publicznych, obniżenie kosztów życia w mieście, a także utworzenie wokół Pałacu Kultury i Nauki na stołecznym Placu Defilad Parku Centralnego.

Lider porozumienia Wygra Warszawa zasiada obecnie w radzie dzielnicy Śródmieście; w latach 2014-16 był liderem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jest znany m.in. z nagłaśniania afery reprywatyzacyjnej. W czasie, kiedy kierował MJN organizacja ta utworzyła i opublikowała w internecie tzw. Warszawską Mapę Reprywatyzacji - interaktywną grafikę, na której znajduje się 29 nazwisk osób, które - według MJN - brały udział w kontrowersyjnych zwrotach nieruchomości w Warszawie, ich wzajemne relacje oraz nieruchomości, z którymi mają powiązania. Śpiewak jest też autorem poświęconej kulisom afery reprywatyzacyjnej książki "Ukradzione miasto".

We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera, z którego wynika, że pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października. Z kolei druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada.