Większość obywateli największych państw członkowskich Unii Europejskiej chce, by bezrobotni imigranci opuścili ich kraje - wynika z sondażu, opublikowanego w poniedziałek przez dziennik "Financial Times".

Według sondażu, przeprowadzonego dla "FT" przez ośrodek Harris, wyjazdy bezrobotnych imigrantów poparłoby 79 proc. Włochów, 78 proc. Brytyjczyków, 71 proc. Hiszpanów, 67 proc. Niemców, a także 51 proc. Francuzów.

Co więcej, ponad połowa Brytyjczyków (54 proc.) jest przeciwnych temu, by obywatele innych krajów unijnych mieli prawo do pracy w Wielkiej Brytanii. Podobne zdanie w tej kwestii mają obywatele Niemiec, gdzie 49 proc. badanych sprzeciwia się prawu do pracy dla obywateli krajów członkowskich.

We Włoszech i w Hiszpanii wyraźna większość ankietowanych opowiada się za dostępem do ich rynków pracy dla obywateli UE - pisze "FT".

W pytaniu o protekcjonizm ankietowani z pięciu krajów UE i Stanów Zjednoczonych jako środek walki z recesją wybierali raczej wolny rynek. Największymi zwolennikami wolnego handlu okazali się obywatele Niemiec (49 proc. "za", 11 proc. "przeciw"), największego unijnego eksportera. Podobny wynik osiągnięto w USA, gdzie około połowy ankietowanych uważa, że wolny handel może pomóc ich krajowi wydostać się z recesji.

Pomimo ogłaszanych przez rządy wielu krajów planów wsparcia dla systemów bankowych w sześciu państwach zarysował się wyraźny sprzeciw wobec wykorzystywania w tym celu pieniędzy podatnika (od 79 proc. przeciwników w Hiszpanii do 64 proc. w W. Brytanii).

Sprzeciw był jeszcze silniejszy, gdy pytanie dotyczyło pomocy dla instytucji ubezpieczeniowych (od 88 proc. odpowiedzi na "nie" we Włoszech do 77 proc. w USA) - pisze "Financial Times".

we Francji, Niemczech, Włoszech, W. Brytanii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.