Rząd grecki jest gotów do zawarcia z Berlinem dwustronnego porozumienia ws. przyjęcia uchodźców, którzy najpierw dotarli do Grecji i stamtąd udali się do Niemiec - oznajmił premier Aleksis Cipras w wywiadzie dla czwartkowego "Financial Timesa".

"Nie jesteśmy przeciwko pewnej liczbie powrotów z Niemiec, jeśli to pozwoli wysłać sygnał do przemytników ludzi", że Europa jest zdecydowana stawić czoło nielegalnej imigracji - powiedział Cipras brytyjskiemu dziennikowi.

"Nie byłoby sprawiedliwe", aby każdy uchodźca przybywający do Europy, osiedlał się w Niemczech - dodał.

"Należy poszukiwać rozwiązania na gruncie prawa międzynarodowego, aby rozłożyć ten ciężar i skończyć z niesprawiedliwością, jaka dotyka kraje znajdujące się na pierwszej linii, w tym także Niemcy" - podkreślił szef greckiego rządu.

Reklama

Jego wypowiedzi zdają się pośrednio potwierdzać doniesienia, że Niemcy zaproponowały Grecji, Włochom i innym krajom członkowskim Unii Europejskiej, do których uchodźcy przybywają w pierwszej kolejności, zawarcie dwustronnych porozumień w sprawie odsyłania tych spośród nich, którzy złożyli tam pierwsze prośby o azyl.

W Brukseli w czwartek po południu rozpoczął się szczyt UE, na którym podzieleni w sprawie podejścia do migracji szefowie państw i rządów mają próbować znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu.