Paryż i Berlin uzgodniły zamiar przedstawienia wspólnej mapy drogowej dla reform strefy euro przed czerwcowym szczytem UE - powiedział w piątek minister finansów Francji Bruno Le Maire.

"Do czerwca musimy uzgodnić francusko-niemiecką mapę drogową dla całej strefy euro. Będzie to bardzo ciężka praca" - powiedział Le Maire po pierwszym spotkaniu z nowym niemieckim ministrem finansów i wicekanclerzem Olafem Scholzem.

Le Maire dodał, że Francja i Niemcy skupią się na wspólnych zasadach i instytucjach, takich jak unia bankowa, oraz na nowo podejmą współpracę nad ujednoliceniem przepisów dotyczących podatków dla firm.

"Przedstawiliśmy szereg bardzo konkretnych rozbieżności, które mają poważne konsekwencje. Mogę wam zagwarantować, że je rozwiążemy" - powiedział.

Paryż i Berlin planowały pierwotnie przedstawienie wspólnej wizji głębszej integracji strefy euro przed szczytem UE zaplanowanym na 23-24 marca, ale długi proces formowania rządu w Niemczech spowodował opóźnienia.

Zdaniem Scholza potrzebny jest postęp w pracy nad unią bankową i konsensus w sprawie dalszej integracji strefy euro. Zapytany, czy będzie forsował dalszą integrację, odpowiedział krótkim: "tak".

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział w ubiegłym tygodniu magazynowi "Spiegel", że po zbudowaniu nowego gabinetu w Niemczech praca nad planami reform strefy euro zostanie "zintensyfikowana w ścisłym partnerstwie z Francją". (PAP)