Platforma Obywatelska powołuje zespół śledczy do spraw SKOK-ów, przewodniczącą będzie posłanka Izabela Leszczyna; pierwsze robocze spotkanie zespołu odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu - poinformowali w piątek politycy PO.

Sejm nie wyraził zgody na uzupełnienie porządku piątkowych obrad o projekt uchwały dotyczącej powołania komisji śledczej ws. SKOK-u Wołomin. Projekt złożyli posłowie PO.

"Odrzucenie tego wniosku przez PiS jest jednoznacznym dowodem, że PiS boi się komisji śledczej ws. SKOK-ów, że za to niebezpieczne połączenie biznesu, polityki, mediów i pieniędzy w sektorze SKOK-ów odpowiada właśnie partia Jarosława Kaczyńskiego" - powiedziała posłanka PO Izabela Leszczyna na konferencji w Sejmie.

Dodała, że Platforma "powołuje zespół śledczy do spraw SKOK-ów, do spraw oszustw, wyłudzeń i przestępstw popełnianych w tym sektorze". "Nie możemy czekać aż PiS zdecyduje się na komisję śledczą, bo wiemy, że nie zdecyduje się" - powiedziała posłanka PO.

"Zadamy pytania, o to dlaczego politycy PiS-u (...) chronią SKOK-i od kilkunastu lat, dlaczego chcą uniknąć najpierw nadzoru nad SKOK-ami, a dzisiaj uporządkowania tego sektora" - dodała.

Oceniła, że jeśli jest komisja śledcza, "która bada, kto za pomocą Amber Gold ukradł 800 mln zł, tym bardziej powinna być komisja śledcza, która zbada kto za pomocą SKOK-ów ukradł 5 mld zł".

Poseł PO Krzysztof Brejza powiedział, że zespół PO już rozpoczął pracę. "Zbieramy informacje, będziemy przesłuchiwać świadków i obiecujemy politykom PiS-u, prędzej czy później komisja śledcza ds. SKOK, również SKOK Wołomin powiązanego z politykami PiS-u, powstanie, rozliczymy was za to" - powiedział Brejza.