Inicjatywa skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność nie dłużej niż trzy lata, które znajdują się na etapie podpisywania umowy inwestycyjnej oraz mają dokument potwierdzający nawiązanie wstępnej relacji z inwestorem.

Dwie trzecie start-upów finansuje się ze środków własnych. I to wystarcza w początkowej fazie realizacji projektu, minimalizuje problemy w wypadku niepowodzenia. Ale przychodzi taki moment, kiedy rozwój innowacyjnego produktu czy usługi wymaga inwestora. Ważne, żeby relacje między inwestorem a właścicielem pomysłu były partnerskie. Dlatego uruchomiliśmy usługę prawnego wsparcie start-upów - mówi Patrycja Klarecka, prezes PARP-u.

Maksymalne wsparcie dla dla przedsiębiorstwa wynosi 10 tys. zł i jest finansowane z budżetu państwa. Pula środków przewidziana dla przedsiębiorców to 470 tys. zł.

Według najnowszego raportu Fundacji Start-up Poland niewiele młodych firm korzysta z zewnętrznego wsparcia finansowego. Ponad 60 proc. start-upów w Polsce nigdy nie miało inwestora, nie korzystało z dofinansowania czy dotacji. Z drugiej strony innowacyjne firmy przyciągają zagranicznych inwestorów. Z takiego wsparcia korzysta ok. 20 proc. firm.