Nowe udogodnienie w Rybniku umożliwia jednorazową zapłatę za przejazd bankową kartą zbliżeniową lub telefonem komórkowym z modułem NFC i odpowiednią aplikacją. Docelowo ma objąć wszystkie rybnickie autobusy i stosowaną tam równolegle tańszą taryfę – z rejestracją wejścia i wyjścia.

Jak wynika z poniedziałkowej informacji rybnickiego samorządu, korzystający z płatności zbliżeniowej pasażer musi jedynie wybrać na specjalnym czytniku odpowiednią taryfę i zbliżyć kartę lub telefon. W chwili transakcji tworzony jest tzw. wirtualny token, mający funkcję biletu. Podczas kontroli trzeba tylko zbliżyć użyte do płatności kartę lub telefon do urządzenia kontrolerskiego.

Odpowiednie czytniki, umożliwiające skorzystanie z nowego rozwiązania, znajdują się obecnie w 16 pojazdach miejskiej sieci ZTZ Rybnik. Do końca czerwca mają pojawić się w 35 autobusach rożnych przewoźników, którzy zobowiązani będą też do pokrywania kosztów związanych z wprowadzanym rozwiązaniem.

Reklama

O tym, że w danym autobusie można zrealizować płatność kartą, informuje naklejka z hasłem „Jazda na kartę”. Docelowo możliwość płatności kartą powinna być dostępna we wszystkich autobusach obsługujących rybnicką komunikację.

„Transport ma być pewny, przyjazny, ale także intuicyjny – chcemy wykorzystywać wszystkie nowinki techniczne, które pojawiają się na rynku i które mogą spowodować, że pasażer będzie się czuł się klientem docenionym. Rybnik jest miastem innowacyjnym, takie też jest nowo wprowadzone rozwiązanie, które wpisuje się w politykę wspierania komunikacji miejskiej” - ocenił podczas poniedziałkowej prezentacji systemu prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Reklama

„Popularne wśród Polaków rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu zbliżeniowej karty bankomatowej, przechodzi na obszar transportu publicznego. Transakcja w autobusie będzie przebiegać w sposób podobny do tego, jak korzystamy z karty płatniczej np. w sklepie” - mówił prezes zajmującej się rozwiązaniami płatniczymi firmy MCX Systems Grzegorz Wojtenko.

„W tym przypadku kupuję bilet i płacę za niego kartą zbliżeniową. Nic się nie drukuje, wszystko jest zapisane w postaci elektronicznej” - akcentował Wojtenko.

Firma MXC Systems wraz ze spółką R&G (producent urządzeń i systemów informatycznych dla komunikacji zbiorowej) wdrożyła już z początkiem 2016 r. zbliżeniowe płatności za przejazd w dolnośląskich Świebodzicach. Przygotowany również przez obie te firmy rybnicki system wykorzystuje m.in. sprawdzone w Świebodzicach urządzenia; w pierwszym okresie będzie jednak testowany – tak od strony technicznej, jak i reakcji pasażerów.

Docelowo rozwiązanie w Rybniku ma ewoluować w kierunku płatności w tzw. systemie check in – check out, czyli rejestracji wejścia i wyjścia. Karta bankowa będzie mogła wówczas działać podobnie, jak rybnicka e-Karta – system samodzielnie obliczy długość przejazdu i pokonane strefy, po czym obciąży konto opłatą zgodną z obowiązującą taryfą.

Według doradcy prezydenta Rybnika ds. transportu zintegrowanego Bartosza Mazura, wdrażane rozwiązanie wpisuje się w plany rozwoju transportu publicznego w Rybniku. Miasto chce m.in. w różny sposób przekonywać jak najwięcej osób do korzystania z autobusów, ale też do chodzenia pieszo czy korzystania z rowerów – zamiast własnych samochodów.

Podobne cele przyświecają władzom Jaworzna, które niezależnie od ułatwień w płatnościach stawiają m.in. na rozwój sieci miejskich autobusów elektrycznych. Przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej pasażerowie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie mogą płacić od połowy stycznia.

Rozwiązanie Open Payment System Jaworzno - stworzone przez spółkę Mennica Polska – umożliwia płatności za przejazd zgodnie ze stawkami jaworznickiego przewoźnika, honorując karty płatnicze różnych operatorów, m.in. Visa, MasterCard. Również tam pasażer wchodząc do autobusu wybiera bilet na terminalu biletowym i zatwierdza zakup poprzez zbliżenie karty dowolnego banku.

Dotykowe terminale biletowe, będące częścią Open Payment System Jaworzno, działają we wszystkich pojazdach PKM Jaworzno. Płatności zbliżeniowe dały tam kolejną możliwość wnoszenia opłat za przejazd komunikacją – obok m.in. Jaworznickiej Karty Miejskiej (bilety okresowe, elektroniczna portmonetka – również wdrożona przez Mennicę Polską).

Postulat umożliwienia opłat zbliżeniowych pojawiał się też m.in. w toku przygotowywania i wdrażania elektronicznej Śląskiej Karty Usług Publicznych. System ŚKUP koordynuje organizator komunikacji miejskiej działający w większej części konurbacji katowickiej, Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami KZK GOP na razie koncentruje się na zmniejszaniu awaryjności systemu, w dalszej kolejności ma rozważać jego ewentualne zmiany. Spośród ostatnich udogodnień, od kilku tygodni działa aplikacja mobilna umożliwiająca kodowanie określonych biletów na kartach ŚKUP poprzez telefony z modułem NFC – ze względu na zastosowaną technologię systemu ŚKUP odbywa się to jednak z opóźnieniem.(PAP)