Chiny i Rosja zgodziły się, że należy podjąć "dalsze kontrposunięcia" w odpowiedzi na plany budowy w Korei Południowej zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej - poinformowała chińska agencja państwowa Xinhua.

Chińczycy donoszą, że porozumienie w tej sprawie osiągnięto podczas dwustronnych rozmów prowadzonych dzień wcześniej w Moskwie.

Xinhua nie podaje żadnych szczegółów dotyczących działań, jakie chce podjąć Rosja z Chinami. Na konferencji prasowej rzecznik chińskiego MSZ nie odniósł się do sprawy, przypomniał jednak, że jego kraj ma prawo do obrony własnych interesów.

Reklama

O rozmieszczeniu systemu THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense) na terytorium Korei Płd. poinformowały w lipcu ubiegłego roku władze w Seulu. Jak podkreślał wtedy przedstawiciel resortu obrony, system THAAD zapewni ochronę dwóch trzecich terytorium Korei Południowej przed ewentualnym zagrożeniem nuklearnym i rakietowym z Korei Północnej. Plany instalacji systemu wywołały już wtedy sprzeciw Chin i Rosji, a także Pjongjangu.

Jak komentowały w zeszłym roku media, Chiny i Rosja sprzeciwiają się rozmieszczeniu systemu THAAD w Korei Płd., ponieważ obawiają się, że mógłby on być przez Amerykanów wykorzystywany także do śledzenia chińskich i rosyjskich pocisków rakietowych.