Zdaniem 34 proc. Amerykanów Republikanin Donald Trump będzie dobrym lub bardzo dobrym prezydentem; w opinii 23 proc. będzie on średnim przywódcą – wynika z sondażu telewizji CBS News.

Oczekiwania Amerykanów na miesiąc przed inauguracją nowego szefa państwa zależą od przynależności partyjnej. O ile siedmiu na 10 Republikanów oczekuje, że prezydent elekt okaże się dobrym lub bardzo dobrym gospodarzem Białego Domu, to już 60 proc. Demokratów ma pogląd przeciwny. Łącznie 36 proc. Amerykanów sądzi, że Trump będzie złym prezydentem.

Dwaj poprzednicy Donalda Trumpa na miesiąc przed rozpoczęciem urzędowania cieszyli się większym uznaniem. W grudniu 2008 roku 63 procent respondentów uważało, że Demokrata Barack Obama zostanie dobrym (34 procent) lub bardzo dobrym (29 procent) prezydentem, a tylko 7 proc. obawiało się, że będzie złym przywódcą. Z kolei w grudniu 2000 roku nieco mniej niż połowa respondentów oceniła, że Republikanin George W. Bush zostanie dobrym prezydentem, a tylko 14 wyrażało pogląd przeciwny.

Reklama

Amerykanie są podzieleni także w sprawie nominacji kandydatów na wysokie stanowiska w administracji Trumpa. Zgodnie z sondażem CBS 41 proc. aprobuje jego decyzje i tyle samo odrzuca. Jednocześnie 77 procent Republikanów jest zadowolonych z decyzji personalnych prezydenta elekta, a 70 proc. Demokratów - rozczarowanych.

Dla porównania, skład gabinetu Baracka Obamy popierało siedmiu na 10 Amerykanów, a sześciu na 10 decyzje decyzje George'a W. Busha dotyczące składu jego administracji.

87 proc. Republikanów żywi nadzieję, że wybór Trumpa oznacza rzeczywistą zmianę w Waszyngtonie. Po wyborze Obamy w 2008 roku 82 proc. Demokratów i 38 procent Republikanów oczekiwało, że wprowadzi on zmiany.

Źródłem niepokoju są powiązania biznesowe Donalda Trumpa. Sześciu na 10 Amerykanów obawia się, że może to powodować konflikt interesów, wpływający na decyzje, jakie podejmie prezydent. Pogląd ten podziela ośmiu na 10 Demokratów i sześciu na 10 niezależnych, lecz tylko jedna czwarta Republikanów.

Niewielu Amerykanów jest zadowolonych z deklaracji Trumpa o jego zamiarze odejścia z biznesu w sektorze nieruchomości i scedowania tego na rzecz najbliższej rodziny. Podczas gdy w opinii co czwartego ankietowanego zapobiegnie to konfliktom interesów, siedmiu na 10 ma przeciwne zdanie. Ponad 40 proc. Republikanów zgadza się w tym względzie ze zdecydowaną większością Demokratów (90 procent) i niezależnych (73 proc.).

Jednocześnie zdaniem 50 proc. respondentów nowy prezydent bardziej skoncentruje się na interesach Amerykanów niż swoich biznesach (44 procent). Republikanie i Demokraci w dużej mierze podzielają tę opinię.

Trump wciąż nie ujawnił swoich zeznań podatkowych. Większość Amerykanów (60 proc.) sądzi, że powinien to zrobić. Także zdaniem 60 proc. zbyt często używa on swego prywatnego konta na Twitterze.