Tegoroczne Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) odbędzie się w dniach 11-13 października w Sopocie, na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi w Polsce. Kongres – jeden z najważniejszych w Polsce –rokrocznie przyciąga polityków, przedsiębiorców, działaczy samorządowych i ludzi kultury, a także całe grono wybitnych ekspertów: politologów, ekonomistów, socjologów i znawców problematyki bezpieczeństwa. Przewidziane w ramach tegorocznego Forum panele dyskusyjne, debaty i wystąpienia będą poświęcone globalnym trendom, nowym technologiom, zielonej transformacji, nowatorskim ideom, a także scenariuszom rozwoju sytuacji w Polsce po wyborach. Goście EFNI będą też dyskutować o przyszłości integracji europejskiej i miejscu Polski w Unii.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest strategicznym partnerem merytorycznym EFNI. Wkład uczelni nie ogranicza się do dzielenia się wiedzą o gospodarce i przedsiębiorstwie, o transformacji energetycznej, rozwoju społecznym czy demografii przy tworzeniu programu Forum, ale również wyraża się aktywnym udziałem blisko dwudziestki naukowców z SGH w panelach i wykładach przewidzianych w programie tegorocznego EFNI. Dodatkowo, w kuluarach kongresu będzie działać wspólne studio telewizyjne DGP i SGH, w którym prowadzone będą rozmowy z ekspertami publikowane następnie na infor.pl oraz w mediach uczelni.

Eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie będą obecni w niemal wszystkich ścieżkach tematycznych Forum. W panelu o nowych technologiach w handlu (12 października, godz. 10:15) głos zabierze m.in. dr hab. Tymoteusz Doligalski, prof. SGH, z Instytutu Informatyki i Gospodarki Cyfrowej SGH, a w równoległym panelu zatytułowanym „Nowe kompetencje czy nowe zawody?” (12 października, godz. 10:15) o zmianach, jakie na rynku pracy powodują nowe technologie, zwłaszcza zaś sztuczna inteligencja, wypowie siędr hab. Piotr Wachowiak, profesor i rektor SGH. Panele te składają się na ścieżkę „Cyfrowa transformacja Europy”.

„Europa na globalnych rynkach” to ścieżka, w ramach której odbędzie się panel zatytułowany „USA i UE – rywalizacja czy kooperacja” (12 października, godz. 11:30). Weźmie w nim udział dr hab. Paweł Pietrasieński, profesor SGH, pełnomocnik rektora SGH ds. współpracy ze stanem Nevada. Z kolei w dyskusji o przyszłości wspólnej waluty UE i perspektywach rozszerzenia strefy euro (13 października, godz. 12) udział weźmie dr hab. Cezary Wójcik, prof. SGH z Katedry Finansów Międzynarodowych, a także związany z SGH prof. dr hab. Dariusz Rosati, minister spraw zagranicznych w latach 1995-1997.

Stojąca na czele Katedry Geografii Ekonomicznej, dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH wystąpi w dwóch panelach tworzących ścieżkę „Zielona zmiana Europy”. Pierwszy z nich, zatytułowany „Wyzwania geopolityczne hamulcem zielonej transformacji?” (12 października, godz. 11:30) będzie dotyczyć czynników zewnętrznych, takich jak np. rosyjska wojna przeciwko Ukrainie, które spowalniają transformacje energetyczną i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Drugi – poświęcony zagadnieniu „Zielona transformacja – wyzwania na nadchodzące lata” (12 października, godz. 16:00) przedstawi wyzwania stojące przed gospodarką, której przestawienie się na stosowanie rozwiązań niskoemisyjnych i wdrożenie odpowiednich, nowoczesnych rozwiązań technicznych, finansowych, ram prawnych oraz organizacyjnych, jest dziś głównym zadaniem chwili.

Kilka paneli w programie tegorocznego Forum będzie poświęconych zagadnieniom różnorodności oraz równym szansom kobiet i mężczyzn. W ramach ścieżki „Europa otwarta i różnorodna” odbędzie się panel „Równość szansą dla rynku pracy w Europie” (12 października, godz. 13:30). SGH będzie w nim reprezentowana przez dr hab. Halinę Brdulak, prof. SGH z Katedry Zarządzania Międzynarodowego. W panelu „RównoWaga szans w pracy: biznes liderem zmian” (13 października, godz. 14) wystąpi zaś dr hab. Iga Magda, prof. SGH z Katedry Ekonomii I. O nieuchronnym konflikcie pokoleń mówić zaś będzie w panelu “Zderzenie pokoleń. Silver tsunami kontra Gen Z”, dr Adam Czerniak, kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH (12 października, godz. 14:45).

W ramach ścieżki „Cyfrowa transformacja Europy” wystąpi m.in. dr hab. Mikołaj Pindelski, prof. SGH. Panel z jego udziałem będzie dotyczyć wsparcia kobiet w rozwijaniu kompetencji cyfrowych (13 października, godz. 14).

EFNI zakończy swe obrady na zaledwie dwa dni do wyborów parlamentarnych. Bardzo ciekawie zapowiada się w tym kontekście ścieżka „Polska przed wyborami”. O przyszłości KPO (12 października, godz. 13:30) będzie dyskutować grupa ekspertów, a wśród nich dr Sławomir Dudek z Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. O indeksie wiarygodności ekonomicznej Polski mówić zaś będą w odrębnym panelu (12 października, godz. 16) twórcy tego wskaźnika: prof. dr hab. Jerzy Hausner, prezes OEES, prorektorka SGH ds. nauki dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH oraz dr hab. Andrzej Rzońca, prof. SGH z Zakładu Ekonomii Liberalnej. W ramach tej ścieżki wystąpi również z odrębnym wykładem dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH z Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji, Profesor Rogowski będzie mówił o rynku mieszkaniowym i rynku kredytów mieszkaniowych (13 października, godz. 12:00).

W cyklu dyskusji o przyszłości Europy na tle świata eksperci SGH wezmą udział w kilku panelach. Doktor hab. Arkadiusz Kowalski, prof. SGH, wice­dyrektor Instytutu Gospodarki Światowej wystąpi w panelu „Ład globalny – czyje interesy zwyciężą”, a związana z SGH deputowana do Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. Danuta Hübner weźmie udział w panelu „Konkurencyjna Europa – zagrożenia i szanse”(13 października, godz. 9:30) , a nad tym, jak będzie wyglądać Unia Europejska po wyborach do europarlamentu w 2024 r. (13 października, godz. 12:00) będzie zastanawiać się m.in. dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, pełnomocniczka rektora SGH ds. współpracy z UE.

O negatywnych tendencjach demograficznych w UE, przede wszystkim o starzeniu się społeczeństw Europy i zagrożeniach dla systemu emerytalnego, będą mówić w panelu pt. „Demografia zmienia Europę” specjaliści z wielu krajów UE, a wśród nich prof. dr hab. Marek Góra, kierownik Katedry Ekonomii I w SGH, autor polskiej reformy systemu emerytalnego w latach 1990 (13 października, godz. 15:15)

Panele te wraz debatą oksfordzką dotyczącą zależności między gospodarką a demokracją (13 października, godz. 10:45), w której udział wezmą studenci SGH i Uniwersytetu Łódzkiego wpisuje się w ścieżkę tematyczną „Przyszłość Europy”. Debata ta ma w założeniu różnić się od klasycznych debat – będą ją „wspólnie i zgodnie” moderować rektor SGH oraz prorektorka UŁ prof. Agnieszka Kurczewska.

Cała odrębna ścieżka będzie poświęcona w Sopocie temu, jak Unia Europejska, przez lata uważana za jednego z najważniejszych aktorów gospodarki światowej i mocarstwo narzucające normy w handlu międzynarodowym, radzi sobie w warunkach polikryzysu na globalnych rynkach. Panel„Innowacyjność w Europie, Polsce i regionach” (13 października, godz. 10:45) będzie moderować prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH.

Ważnym wydarzeniem w programie EFNI będzie rozmowa dotycząca kluczowych wyzwań w ochronie zdrowia na nową kadencję rządu (13 października, godz. 14) z udziałem dr hab. Moniki Raulinajtys-Grzybek z Katedry Rachunkowości Menedżerskiej, która stoi na czele #Think Tanku SGH dla ochrony zdrowia jednoczącego sektor usług medycznych i ekspertów ekonomistów. Prof. Raulinajtis-Grzybek weźmie też udział w panelu na temat „Miejsca Polski w europejskiej strategii odporności lekowej” (12 października, godz. 17:45) dotyczącym wyzwań stojącym przed przemysłem farmaceutycznym.