Konferencja będzie poświęcona kluczowym wyzwaniom i zmianom niezbędnym dla zapewnienia bezpiecznego rozwoju biznesu w Polsce poprzez podniesienie jakości audytu. Platforma Audytorzy JZP, zrzeszająca 14 wiodących firm audytorskich w Polsce, aktywnie promuje rozwój rynku usług audytorskich i samej profesji.
W lutym 2025 roku Ministerstwo Finansów ogłosiło konsultacje w sprawie zmian w Ustawie o Biegłych Rewidentach (UoBR). Platforma Audytorzy JZP aktywnie wsparła Polską Izbę Biegłych Rewidentów (PIBR) w procesie przygotowania i poparcia postulatów zmian do UoBR.
Jakie zmiany w audycie konieczne są dla podniesienia jakości informacji przekazywanych przez spółki giełdowe? Jakie zmiany w ustawie o biegłych rewidentach są niezbędne? To tylko niektóre z pytań na które postarają się odpowiedzieć uczestnicy konferencji.
Członkowie Platformy Audytorzy JZP pracują również nad wspólnymi, jednolitymi stanowiskami w kwestiach kluczowych dla rynku audytu, które wkrótce zostaną opublikowane. Obejmą one m.in.:
• Nieważność badania z mocy prawa.
• Ograniczenia wynagrodzeń audytora JZP za usługi inne niż badanie statutowe (tzw. fee cap).
• Ograniczenia dotyczące usług świadczonych przez audytora JZP (tzw. biała lista).
• System oceny i skalowalności naruszeń audytora oraz możliwości rozwiązania sporów z organem regulacyjnym na drodze mediacji.
• Stosowanie języka polskiego w dokumentacji badania i funkcjonowania firmy audytorskiej.
• Ustawowe ograniczenia dotyczące niektórych usług wykonywanych przed przyjęciem przez audytora zlecenia na badanie.
• Konflikty między zapisami prawa zamówień publicznych a UoBR.
Podczas konferencji uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się światu audytu z perspektywy audytorów dużych podmiotów, takich jak spółki publiczne i banki. Przybliżymy, jakiego rodzaju dylematy tworzą obecne przepisy prawa i wymogi organów nadzoru" – zapowiada Tomasz Konieczny, Przewodniczący Platformy Audytorzy JZP. Będą zarówno studia przypadków, jak i symulacje różnych sytuacji, których dotyczą nasze stanowiska, a przedstawią je doświadczeni audytorzy naszych firm członkowskich. Znajdzie się też miejsce dla debaty pomiędzy audytorami a organami nadzoru."
Piotr Kamiński, zasiadający w radzie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA), podkreśla również znaczenie współpracy firmy audytorskiej i komitetu audytu. Na konferencji nie może zabraknąć tematu współpracy i wzajemnej odpowiedzialności firmy audytorskiej i komitetu audytu, czemu poświęcimy osobny panel ze znamienitymi prelegentami – podkreśla.
9 czerwca 2025 – Konferencja w modelu hybrydowym
Udział osobisty: 12:00–17:00 GPW, Warszawa, Książęca 4
Udział zdalny (bezpłatnie): 12:30–17:00 transmisja online - https://www.youtube.com/live/pVKGTrUxeBg