statystyki

Adamczyk: COVID-19 przyśpieszy zmiany w sektorze banków spółdzielczych [WYWIAD]

autor: Łukasz Wilkowicz22.07.2020, 09:00; Aktualizacja: 22.07.2020, 09:49
Ile banków spółdzielczych będzie za pięć lat?

Ile banków spółdzielczych będzie za pięć lat?źródło: ShutterStock

- Wprowadzone przez cały sektor moratorium kredytowe spowodowało, że tak naprawdę nie wiemy, co się dzieje w portfelach kredytowych - mówi Artur Adamczyk, od jesieni ub.r. prezes Banku Polskiej Spółdzielczości, większego z dwóch działających w Polsce zrzeszeń banków spółdzielczych. Należy do niego niemal 330 banków.

Ile banków spółdzielczych będzie za pięć lat?

Nie ma prostej, jednoznacznej odpowiedzi. To jest kwestia kilku złożonych wektorów. Pierwszy: jaką część swojej działalności, jeśli chodzi o procesy back office’owe, sektor przeniesie na poziom zrzeszeń.

Inaczej mówiąc: jakiej części kosztów się pozbędzie?

Tak. Chodzi o pozbywanie się przez banki spółdzielcze tych funkcji, które nie są związane z obsługą klientów.

Druga kwestia: na ile struktura przychodów upodobni się do banków komercyjnych. Mam na myśli głównie to, że cały rynek podnosi teraz ceny usług. Bankowość spółdzielcza też musi podążać za tym trendem. W tym zakresie ma sporą rezerwę. Relacja wyniku prowizyjnego do odsetkowego jest niższa niż w bankach komercyjnych.

Trzeci aspekt to oczywiście funkcjonowanie w tych okolicznościach, z którymi mamy aktualnie do czynienia. Chodzi przede wszystkim o środowisko niskich stóp procentowych. To dotknie przede wszystkim mniejsze banki, które często mają bardzo dobre portfele kredytowe, ale poziom depozytów w ich bilansach jest znacznie wyższy niż poziom udzielonych kredytów.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję