Pytanie powstało na tle nowelizacji z 23 maja 2024 r. ustawy o wymianie informacji podatkowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 879). Nowelizacja jest konsekwencją unijnej dyrektywy 2021/514 (DAC7). Nałożyła ona na platformy internetowe obowiązek zbierania i przesyłania fiskusowi informacji o dochodach uzyskiwanych za ich pośrednictwem przez internetowych sprzedawców.
Definicję platformy zawiera art. 75a ust. 1 pkt 12 ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 241 ze zm.). Mowa w nim o:
- oprogramowaniu, w tym stronie internetowej albo jej części,
- aplikacji, w tym aplikacji mobilnej.
Warunkiem jest jednak, aby były one dostępne dla użytkowników i umożliwiały sprzedawcom łączność z innymi użytkownikami „w celu wykonywania, bezpośrednio lub pośrednio, stosownej czynności na rzecz tych użytkowników, a także umożliwiały ustalenia dotyczące poboru i wypłaty wynagrodzenia z tytułu stosownej czynności”.
W praktyce platformami są np. strony, na których można zamówić jedzenie z różnych restauracji do domu, zarezerwować hotel, kupić dowolną rzecz.
Wątpliwości na tle tego przepisu miała spółka udostępniająca obiektom noclegowym oprogramowanie i aplikację w celu usprawnienia organizacji ich pracy. Wyjaśniła, że jedna z funkcjonalności pozwala również na dokonywanie płatności za rezerwację.
Spółka zaznaczyła, że nie udostępnia tych narzędzi na swojej stronie internetowej. Udostępniają je obiekty noclegowe (według swoich preferencji) na swoich stronach www, w mediach społecznościowych lub we własnym systemie.
Dyrektor KIS potwierdził, że w tym przypadku nie ma mowy o platformie w rozumieniu art. 75a ust. 1 pkt 12 ustawy. Nie są bowiem spełnione warunki określone w tym przepisie: użytkownicy nie są zbiorczo prezentowani na stronie spółki i nie można z niej dokonać rezerwacji noclegów. Ponadto oprogramowanie lub aplikacja każdorazowo jest udostępniana na rzecz jednego użytkownika (sprzedawcy usług noclegowych), który następnie sam udostępnia ją indywidualnie kupującym.©℗
Podstawa prawna
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 30 września 2024 r., sygn.0111-KDSB1-2.4019.1.2024.1.PP