Na II kw. tego roku Ministerstwo Cyfryzacji planuje przyjęcie przez rząd projektów ustaw wdrażających do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy 2018/1972 wprowadzającej pakiet regulacji – Europejski kodeks łączności elektronicznej (dalej: EKŁE).

Implementacja jest spóźniona o ponad trzy lata (termin upłynął 21 grudnia 2020 r.). Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski chce ją przeprowadzić za pomocą dwóch ustaw, które w ubiegłym tygodniu zostały wpisane do wykazu prac legislacyjnych rządu. To prawo komunikacji elektronicznej (nr w wykazie: UC7; dalej: PKE) i ustawa wprowadzająca PKE (nr w wykazie: UC8).

Z tymi projektami borykał się już poprzedni rząd. Nie poprzestał jednak na implementacji EKŁE i zaczął uzupełniać projekty o przepisy tak kontrowersyjne, że skończyło się to wycofywaniem ich z Sejmu. Największy sprzeciw społeczny budziły dwa rozwiązania. Pierwsze zobowiązywało przedsiębiorców komunikacji elektronicznej – np. dostawców poczty elektronicznej i czatów – aby przez 12 miesięcy przechowywali informacje o wykonywanych przez ich klientów połączeniach i udostępniali je policji oraz innym służbom.

Drugą wrzutką były przepisy ustalające kolejność kanałów w ofertach operatorów telewizji kablowej i satelitarnej (stąd nazwa: lex pilot), faworyzujące nadawcę publicznego.

Z informacji w wykazie prac rządu wynika, że projekty szykowane teraz przez resort cyfryzacji nie obejmują tych rozwiązań. Zgadza się to z deklaracjami wicepremiera Gawkowskiego złożonymi w rozmowie z DGP w grudniu ub.r.

EKŁE to kluczowa regulacja dla rynku komunikacji elektronicznej. Implementująca kodeks ustawa PKE zastąpi obecną ustawę – Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1648 ze zm.), która była 70-krotnie nowelizowana.

Nowe przepisy uregulują m.in. zasady podejmowania i prowadzenia działalności w obszarze komunikacji elektronicznej, prawa i przedsiębiorców telekomunikacyjnych, kwestie związane z gospodarowaniem częstotliwościami, zasobami orbitalnymi oraz numeracją. Będą też dotyczyły zasad i sposobu zapewnienia efektywnej konkurencji na rynku, procedury analizy rynku, zasady ustalania przedsiębiorcy o znaczącej pozycji rynkowej, obowiązku świadczenia usługi powszechnej, wymogów w zakresie jasności i przejrzystości umów, a także prawa osób z niepełnosprawnościami w zakresie dostępu i korzystania z usług łączności elektronicznej.

PKE ma na celu m.in. zachęcenie do inwestowania w szybkie sieci szerokopasmowe. System zachęt będzie polegał na czasowej możliwości zmniejszania obowiązków regulacyjnych nakładanych w takim przypadku na firmy. Ponadto w zakresie realizacji sieci o bardzo dużej przepustowości przedsiębiorcy będą mieli możliwość przedkładania do zatwierdzania prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej propozycji samoregulacji.

W projekcie ustawy znajdą się też przepisy wzmacniające pozycję konsumenta w relacji z dostawcą usług – zarówno na etapie przedumownym, jak i później, w trakcie świadczenia usług. Obejmują one m.in. obowiązek przekazywania konsumentowi przed związaniem umową pakietu informacji przedumownych.©℗