Sprawa zaczęła się, gdy pod koniec października 2020 r. spółka Trend Glass z siedzibą w Radomiu zgłosiła w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) do rejestracji oznaczenie graficzne. Przedstawiało ono napis „Eco storage”, obok niego umieszczono wizerunek liścia, a całość otoczona została obrysem w kształcie butelki. Zgłoszony znak towarowy miał znajdować się na towarach należących do klasy nr 21., m.in.: pojemników, szklanych kieliszków, słojów i wazonów.
Urzędnicy EUIPO odrzucili to zgłoszenie. Argumentowali, że oznaczenie może być postrzegane przez anglojęzyczną część właściwego kręgu odbiorców głównie przez pryzmat napisu oznaczającego „ekologiczne przechowywanie”. To zestawienie słów zawiera bezpośrednio wskazówki dotyczące przeznaczenia i ekologicznego charakteru oznaczonych nim towarów. A nie można rejestrować znaków, które mają charakter opisowy.
Polska spółka nie zgodziła się z decyzją EUIPO i wniosła skargę do Sądu UE. Przekonywała w niej m.in., że zgłoszony znak towarowy nie ma żadnego bezpośredniego i konkretnego związku z rozpatrywanymi towarami. A przypisanie znaczenia „ekologiczne przechowywanie” towarom takim jak np. kieliszki, wazony czy donice wymaga od odbiorców uruchomienia procesów myślowych i wyobraźni – to zaś wyłącza możliwość uznania oznaczenia za opisowe.
Sąd UE nie zgodził się z tą argumentacją. Wskazał, że zestawienie określeń „eco” i „storage” umożliwia odbiorcom natychmiastowe zrozumienie, że towary te są przystosowane do przechowywania, które jest ekologiczne. Albo dlatego, że nadają się one do wielokrotnego użytku i w ten sposób zapobiegają powstawaniu odpadów, albo dlatego, że mogą być wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. I nie ma większego znaczenia, że zwyczajowo wazony kojarzą się bardziej z naczyniami do trzymania kwiatów, a kieliszki – z napojami.©℗

orzecznictwo

Wyrok Sądu Unii Europejskiej z 21 grudnia 2022 r. w sprawie T-777/21 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia