Gdyby w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych częściej było możliwe zaspokojenie zadłużenia z tytułu odsetek, nie byłoby problemu. Jednak wierzyciele zwykle nie są zaspokajani w zakresie całej należności głównej, więc na dalszy plan schodzi też kwestia odsetek - pisze Paweł Lewandowski, Kancelaria Adwokata i Doradcy Restrukturyzacyjnego Paweł Lewandowski.
Jak wyliczać odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych w sytuacji ogłoszenia upadłości czy też otwarcia postępowań restrukturyzacyjnych dłużników? Jeszcze do niedawna nie było to takie oczywiste, a wręcz dochodziło do wielu sporów na tle interpretacji tego zagadnienia. Ustawodawca zauważył ten problem i w ustawie z 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych, która zacznie obowiązywać 8 grudnia br., przesądził o tym, które zdarzenie będzie skutkować wyłączeniem stosowania ustawy. W art. 3 pkt 1 nowelizacji postanowiono, że jej przepisów nie stosuje się do długów objętych postępowaniami prowadzonymi na podstawie prawa upadłościowego oraz prawa restrukturyzacyjnego odpowiednio od dnia ogłoszenia upadłości albo od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.
Pozostało
69%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama