Zwiększenie bezpieczeństwa prawnego spółek dzięki wprowadzeniu newslettera KRS, który będzie trafiał do odbiorców e-mailem – taki ma być efekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, którą Sejm uchwalił w miniony czwartek. Za ustawą głosowało 454 posłów – wszyscy obecni na sali. Wskutek przyjętych przez izbę niższą poprawek ustawa ma wejść w życie 21 czerwca, czyli o miesiąc później, niż planował rząd.

Przypomnijmy, że o tej inicjatywie resortu sprawiedliwości, przygotowanej przez wiceministra, pełnomocnika rządu ds. praw człowieka Marcina Warchoła, informowaliśmy jako pierwsi w styczniu. DGP jako pierwszy, już kilka lat temu, alarmował też o procederze kradzieży spółek.
Jak tłumaczy resort sprawiedliwości, polega on na zmianie wpisów w KRS na podstawie sfałszowanych dokumentów. W ten sposób oszuści przejmują reprezentację spółki bez wiedzy jej prawowitych zarządców i wspólników.
W lecie minionego roku proceder opisywał na naszych łamach Karol Maciej Szymański, prawnik, wiceprezes zarządu RKKW ‒ Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy. Jak mówił, często wykorzystywanym przez wspólników patentem na kradzież spółki jest rozesłanie przesyłek poleconych np. z pustymi kartkami, wezwaniami do zapłaty czy nawet biletami do opery. Nadawca utrzymuje później, że w kopercie było zaproszenie na zgromadzenie, dlaczego zaś nikt inny, poza samym zainteresowanym, się na nim nie pojawił – choć w agendzie znalazły się punkty dotyczące zmiany całego składu zarządu, rady nadzorczej lub podwyższenie kapitału z wyłączeniem prawa pierwszeństwa – nie wiadomo. Później protokół z takimi „jednogłośnie” powziętymi uchwałami składany jest do sądu rejestrowego i następuje wpis.
Już wtedy cytowani przez DGP eksperci proponowali, by np. w rejestrze przedsiębiorców KRS spółki mogły udostępniać adres poczty elektronicznej do kontaktu i na ten adres mogłyby być systemowo wysyłane potwierdzenia złożenia wniosku o zmianę danych w wykazie. W tym duchu przygotowano zmianę przepisów. Zgodnie z ustawą zainteresowani automatycznie mają dostawać informacje o zmianie w KRS w postaci zarejestrowania sprawy lub dokonania wpisu.
Newsletter ma pozwolić na uzyskanie informacji o zainicjowaniu lub zakończeniu sprawy rejestrowej, jeszcze zanim nastąpi rozpoznanie wniosku o wpis lub uprawomocnienie się orzeczenia. – Dzięki temu, w przypadku posłużenia się sfałszowanymi dokumentami, osoby uprawnione będą mogły wziąć udział w toczącym się postępowaniu, zaskarżyć orzeczenie o wpisie, a także powiadomić o usiłowaniu tzw. kradzieży spółki organy ścigania – tłumaczy resort.
Nowe przepisy, jak podkreśla, nie zwalniają jednak uczestników obrotu gospodarczego od obowiązku zapoznawania się z treścią KRS oraz aktami rejestrowymi. Newsletter ma stanowić jedynie dodatkowy mechanizm zapobiegania przestępstwom.
Pierwotnie ustawa miała wejść w życie już 19 maja. W związku z tym, jak mówi nam wiceminister Marcin Warchoł, zrezygnowano w jej przypadku z konsultacji i postanowiono skierować ją szybką ścieżką do Sejmu.
– Zachodzi pilna potrzeba wprowadzenia rozwiązań legislacyjno-technicznych, które zapewnią prawowitym organom i wspólnikom podmiotów podlegających obowiązkowi wpisu do KRS możliwość niezwłocznego uzyskania powiadomień o takich zdarzeniach – argumentowało MS.
Inicjatywę resortu przychylnie przyjął biznes. W ocenie Jakuba Bińkowskiego, członka zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zmianę tę należy ocenić tym lepiej, że stanowi ona kolejny element wdrażanych w ostatnim czasie systemowych zmian w sposobie funkcjonowania KRS. Przypomnijmy, że 1 lipca zeszłego roku ruszył e-KRS i wnioski o wpis do rejestru składa się online. ©℗
Etap legislacyjny
Ustawa przed rozpatrzeniem przez Senat